XII FESTIWAL OTWARTE OGRODY

Po raz 12. mieszkańcy Konstancina-Jeziorny otworzą swoje ogrody oraz wille dla zwiedzających. W ogrodach odbędą się liczne wystawy plenerowe, koncerty, spotkania autorskie, prelekcje oraz warsztaty kulinarne, artystyczne i fotograficzne.

Tegoroczna edycja Otwartych Ogrodów odbywa się w ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Polski splot”.

Zapraszamy także do Hugonówki. Na zwiedzających przygotowaliśmy trzy ogrody.

Sobota, 7 września, godz. 13 – 14.30

Ogród fotografii analogowej

Fotografowanie zabytkowymi aparatami – wykład i pokaz sprzętu

W trakcie spotkania można będzie poznać podstawowe typy kamer używanych w XX w., sprawdzić jak leżą w dłoni i zobaczyć czy ręczne ustawianie ostrości jest trudne. Można będzie się też dowiedzieć, jakie problemy występują w wiekowych aparatach, jak sobie z nimi radzić i jak dbać o stary sprzęt. Omówimy też kwestię zastosowania różnych typów kamer, do różnych zadań fotograficznych. Można przyjść z własnym aparatem, w celu omówienia powyższych zagadnień.

Jednym z celów spotkania, jest zainteresowanie mieszkańców Konstancina, uprawianiem fotografii analogowej.

Wstęp wolny – chęć udziału w spotkaniu, można będzie zgłosić na Facebook’owej stronie PhotobyMysluk.pl

Na pokaz zaprasza Tomasz Myśluk – fotograf ludzkich emocji, instruktor fotografii, propagator technik historycznych, kolekcjoner i „kardiochirurg mechanizmów umarłych”, fan sprzętu fotograficznego z lat 70.

ZAPISY


Sobota, 7 września, godz. 15 – 17

Ogród filmu dokumentalnego

Spotkanie z filmami Roberta Stando (ur. 1931), absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej z 1959 r., jednego z najważniejszych twórców polskiego filmu dokumentalnego.

Zaprezentowane zostaną cztery filmy:

7 i 1/2 tygodnia z 1999 r. (28 min),

Niefachowy stryczek z 1999 r. (35 min),

Stutthof z 1966 r. (9 min)

Od Wersalu do Westerplatte z 1965 r. (17 min).

Po pokazie przewidziana jest rozmowa z reżyserem. Wstęp wolny.


Niedziela, 8 września, godz. 11-18

Ogród malarski

W Konstancińskim Domu Kultury będzie można oglądać wystawę Rysunku i malarstwa konstancińskiego artysty Juliana Henisza. Wstęp wolny

Wystawa prac Juliana Henisza, który zajmował się malarstwem i rysunkiem oraz ceramiką i witrażem dla architektury. W 2021 r. w Konstancińskim Domu Kultury miała odbyć się jego wystawa jubileuszowa z okazji 80. urodzin. Artysta przygotowywał się do niej, tworząc nowe obrazy. Choć jego niespodziewane odejście uniemożliwiło w pełni realizację tego zamierzenia, Dom Kultury postanowił jednak pokazać jego ostatnie dzieła malarskie oraz szereg prac na papierze odnalezionych w jego pracowni. Wystawa będzie czynna od 8 września do 7 listopada 2019 r.

Festiwal Otwarte Ogrody 2019 – Program

Możliwość komentowania jest wyłączona.