KLUB HISTORYCZNY

Sołtys Konstancina Wacław Gąsiorowski.

Spotkanie z okazji 150. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci ostatniego przedwojennego sołtysa Konstancina, wybitnego pisarza i działacza niepodległościowego.

W willi Ukrainka przy ul. Batorego mieszkał wybitny pisarz, publicysta i działacz niepodległościowy Wacław Gąsiorowski. W 1936 roku został sołtysem letniska, przyczyniając się do jego rozwoju i rozbudowy. Jego popularna powieść „Pani Walewska” w 1937 roku została zekranizowana przez Amerykanów. Rolę legendarnej kochanki Napoleona Bonaparte, Marii Walewskiej zagrała jedna z największych ówczesnych gwiazd kina – Greta Garbo, a w jej ukochanego wcielił się Charles Boyer. film wyreżyserował Clarence Brown. Wacław Gąsiorowski zmarł nagle w październiku 1939 roku. Został pochowany na cmentarzu w Skolimowie.

KLUB HISTORYCZNY powstał z inicjatywy mieszkańców. Jego działalność to otwarte spotkania, których celem jest przybliżanie historii Polski i jej bohaterów, ze szczególnym uwzględnieniem historii Konstancina-Jeziorny i okolic. Spotkania mają urozmaiconą formę: filmy, wystawy, prelekcje historyków, kombatantów i świadków wydarzeń historycznych. W ramach klubu będą przygotowywane również krótkie reportaże filmowe o miejscach lub ludziach ważnych w gminie Konstancin-Jeziorna w kontekście historycznym.

Spotkania odbywają się co miesiąc w każdy drugi wtorek miesiąca. Koordynatorem Klubu jest Witold Rawski.

Wtorek, 8 października 2019 r., godz. 18.00

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny

Możliwość komentowania jest wyłączona.