XIV Festiwal Małych Form Teatralnych – prezentacje konkursowe

Pierwszego dnia o Grand Prix festiwalu będą rywalizowały przedstawienia przygotowane przez uczniów z konstancińskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych. Ich występy oceni jury, które nie tylko wybierze najlepszą sztukę, lecz także przyzna nagrody za reżyserię, muzykę, scenografię i kostiumy oraz indywidualne i grupowe kreacje aktorskie. Konkurs zwieńczy uroczysta gala, podczas której zarówno młodym artystom, jak i nauczycielom zostaną wręczone nagrody. W ubiegłym roku główną nagrodę zdobyli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wojewódzkiej, a dwa lata temu triumfował Zespół Szkół nr 2 przy ul. Żeromskiego. Która szkoła wygra w tym roku? Przekonamy się 25 marca.

 

Przegląd konkursowy zapowiada się niezwykle interesująco. ZS im. Wł. St. Reymonta wystawi spektakl „Dworzec ludzkich nadziei”. Stacja kolejowa jest w nim symbolicznym i dosłownym miejscem spotkań różnych ludzi, w którym splatają się ich losy i życiowe wybory (spektakl przygotowała Paulina Jaszczuk-Sikorska).

 

Młodzież z ZS nr 1 im. kard. S. Wyszyńskiego przygotowała do konkursu aż trzy sztuki. „Powróżyć, powróżyć” o różnych poglądach na temat przepowiadania przyszłości (spektakl przygotowała siostra Terezjanna) oraz „Dziwny potwór” o tolerancji i o lękach, jakie mogą wywoływać obcy (spektakl przygotowała Bożena Grodzka). Natomiast spektakl „Kto pociąga za sznurki” skłania do refleksji nad życiem oraz rolami, które niekiedy w nim gramy (spektakl przygotowały: Irena Kauczor oraz Antonina Dobrowolska).

 

Uczniowie ZS nr 4 w Słomczynie przedstawią „Baśniowy ambaras”. Niezwykle zabawna sztuka, w której znane bajkowe postaci zmieniają swoje role i uciekają z baśni. Fantastyczny świat umiera, gdyż dzieci zamiast czytania książek wolą gry komputerowe (spektakl przygotowały: Małgorzata Gozdołek oraz Adrianna Mańkowska-Rzezak).

 

Podobną tematykę wzięli na warsztat uczniowie i nauczyciele z ZS nr 3 im. ks. J. Twardowskiego. Spektakl „Druga twarz” to opowieść o życiu w wirtualnym świecie, o jego zagrożeniach, o samotności i miłości (spektakl przygotowała: Agnieszka Bartosz- Goleniowska).Kolejnym pretendentem „trójki” do tegorocznego Grand Prix będzie „Bajka o poszukiwaniu szczęścia”. Pouczający i zabawny spektakl odwołujący się do konwencji baśni o królu i nieszczęśliwym księciu (spektakl przygotowały: Dorota Jankowska oraz Anna Paduch).

 

ZS nr 2 im. S. Żeromskiego wystawi przedstawienie „Kołyszemy się, kołyszemy”. Widowisko historyczne przedstawiające losy Inki, bohaterskiej sanitariuszki należącej do oddziału żołnierzy niezłomnych (spektakl przygotowała Ewa Cielesz).

Co roku przedstawienia, zaskakują nie tylko barwnymi strojami oraz imponującą scenografią, lecz także starannie dobraną muzyką oraz perfekcyjną grą młodych aktorów. Na uwagę zasługuje także różnorodność tematów, podejmowanych przez młodzież. W repertuarze zawsze są zarówno lekkie, zabawne, kabaretowe i musicalowe sztuki, jak i pouczające, przejmujące i wzruszające dramatyczne spektakle, poruszające niezwykle ważne, uniwersalne problemy. O artystycznym poziomie Festiwalu świadczą również wybitni artyści, którzy zasiadają w szacownym jury. W tym roku jurorami festiwalu będą reżyser Radosław Dunaszewski oraz aktorzy i reżyserzy Leszek Zduń i Lidia Sycz.

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież a także rodziców oraz dziadków. W repertuarze familijnego festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe – wstęp wolny.

25 marca

KDK ul. Mostowa 15 (Hugonówka)

plakat-program-sobota-ok-nowy

Możliwość komentowania jest wyłączona.