ODSZEDŁ DO DOMU OJCA – Koncert w 12. rocznicę śmierci św. Jana Pała II

W programie koncertu duetu Classic Angelicus znajdą się utwory zainspirowane postacią Maryi, a także wyjątkowa poezja św. Jana Pawła II. Utwory poetyckie niosące w sobie duchowe rozważania o człowieku, duchowości, o wierze i miłości.

O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca – powiedział na Placu św. Piotra arcybiskup Leonardo Sandri. W ten sposób 2 kwietnia 2005 roku ogłosił śmierć Jana Pawła II. Ostatnim słowem, które wypowiedział Ojciec Święty było Amen.

 

Wzruszające misterium słowno-muzyczne z piękną, a zarazem trudną poezję świętego Jana Pawła II. Trzy zasadnicze części: „Narodzenie”, „Moje życie” i „Analiza życia i uczynków”, przypieczętowane wymownym „Amen” wyznaczają puls opowieści o dramacie człowieka, o jego wyborach, o grzechu, o śmierci i radosnej nadziei na zmartwychwstanie. Upadki pod Krzyżem postrzegane jako metafora grzechu człowieka, poszukiwanie uczciwości i sprawiedliwości sądów ludzkich, ból Matki po stracie Syna, czy wreszcie promyk nadziei w Zmartwychwstaniu to tylko niektóre motywy rozważań, jakie przewijają się przez 9 utworów będących elementami tego wzruszającego koncertu. Zabrzmi różnorodna muzyka, zarówno dawna, jak i współczesna, by oddać wszystkie ważne wydarzenia życia chrześcijańskiego – od narodzin poprzez śmierć po zmartwychwstanie. „Pragniemy stworzyć niepowtarzalny klimat duchowy, który pokaże z innej perspektywy nasze życie oraz prawdziwe wartości, które ten świat chce zamienić” – zachęcają artyści z Classic Angelicus.

 

Wykonawcy:

Classic Angelicus (Klasyczne Anioły)

 

Klasyczne Anioły wyróżniają się wielokulturowym repertuarem, nietypową interpretacją i współczesną harmonizacją utworów. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym i festiwalach. Specjalizują się w wykonawstwie muzyki wokalnej od średniowiecza aż po współczesność. Ma w swoim dorobku cztery płyty i licznie koncerty w Europie. Muzycy pasją poświęcają się podtrzymywaniu tradycji muzyki dawnej. Wykonują pieśni, poezję i muzykę instrumentalną w tradycyjnym stylu. Ich koncerty uświetnia niesamowite brzmienie rzadko spotykanego na świecie instrumentu zwanego bandurą – narodowy instrument ukraiński, łączący cechy lutni i harfy.

 

Natalia Jurkowska – śpiew, bandura

 

Śpiewaczka (sopran), dyrygent i wykładowca muzyki, Absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P.I. Czajkowskiego w Kijowie. W swoich działaniach muzycznych kontynuuje tradycje ukraińskich bandurzystów. Koncertowała jako bandurzysta w wielu krajach Europy. W swoim repertuarze ma ukraińskie pieśni ludowe, arie współczesnych i dawnych kompozytorów m.in. Werykiwsky, Skoryk, Łysenko, Stradella, Haendel, Mozart.

 

Aleksander Jurkowski – śpiew, prowadzenie koncertu

 

Absolwent Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P.I. Czajkowskiego (tenor). Po ukończeniu studiów swoje umiejętności wokalne doskonalił u Juria Czubariewa. Posiada bardzo bogaty repertuar operowy, oratoryjny, pieśniarski. Koncertuje często poza granicami kraju — Austria, Niemcy, Rosja, Szwecja, Włochy, Hiszpania. Brał udział w rozlicznych przedsięwzięciach dyplomatycznych mających na celu promocje Ukrainy na arenie międzynarodowej. Śpiewak ma w repertuarze najważniejsze partie operowe w dziełach muzyczno-scenicznych począwszy od wczesnego baroku, poprzez okres klasyczno-romantyczny aż po współczesność.

 

Niedziela, 2 kwietnia, godz. 15.00,

Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Mirkowie

ul. Jaworskiego 1

Wstęp wolny

KONCERT PASYJNY_OK

Możliwość komentowania jest wyłączona.