Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny

Znajduje się w willi Świt przy ul. Żeromskiego 4, w której pisarz mieszkał wraz z żoną i córką. Muzeum można zwiedzać bezpłatnie. W sezonie jesienno-zimowym od 15 października do 30 kwietnia po wcześniejszym ustaleniu terminu: tel. 666 700 009 (kustosz), 609 575 014 (fundacja), (22) 717 41 60 (administracja). Zwiedzaniu towarzyszą prelekcje o życiu i twórczości rodziny Żeromskich. Zapraszamy. 

 

Obecnie w zabytkowej willi znajduje się m.in. gabinet Stefana Żeromskiego, z jego biurkiem, fotelem i kanapą. Można również zobaczyć rodzinne pamiątki, fotografie, obrazy, pierwsze wydania książek, a także przedmioty codziennego użytku. Willa Świt została zbudowana w 1913 roku, według projektu architekta Leona Chrzanowskiego, który wybudował ją dla malarza Zdzisława Jasińskiego. W lipcu 1920 roku Stefan Żeromski odkupił willę i mieszkał w niej z żoną i córką do końca życia (zmarł w listopadzie 1925 roku). Pisarz uwielbiał spacerować po letnisku, a także zajmować się ogrodem i domowymi pracami. W willi Żeromscy spędzali wiosnę, lato i część jesieni, dzieląc je między Konstancin i wakacyjne wyjazdy nad morze. Przed zimą przeprowadzali się do Warszawy.

 

W konstancińskim okresie życia pisarza powstały wybitne dzieła, m.in. dramaty „Ponad śnieg bielszym się stanę”, „Biała rękawiczka”, „Uciekła mi przepióreczka”, słynny reportaż polityczny „Na probostwie w Wyszkowie”, rozprawa o drogach kultury współczesnej „Snobizm i postęp”, dzieło historyczne „Wiatr od Morza”, i koronujące jego twórczość „Przedwiośnie”. Ponadto dwa opowiadania „Wilgę” i „Pomyłki” Żeromski poświęcił właśnie Konstancinowi, opisując w nich m.in. jego przyrodę oraz fascynujący pierwszowojenny cmentarz w Maryninie.

Muzeum prowadzi Konstanciński Dom Kultury we współpracy z Fundacją na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim

plakat

Możliwość komentowania jest wyłączona.