V JAZZ ZDRÓJ FESTIWAL | Konstanciński dom kultury

V JAZZ ZDRÓJ FESTIWAL

Jazz Zdrój Festiwal organizowany od pięciu lat przez Konstanciński Dom Kultury to wyjątkowe wydarzenie, poświęcone pamięci wybitnego jazzmana, Louisa Armstronga. Festiwal odbywający się w konstancińskim Parku Zdrojowym jest jedną z największych imprez tego typu na Mazowszu. Na scenie występują profesjonalne i znane zespoły z całego kraju, a także z zagranicy. W amfiteatrze można usłyszeć klasyczny jazz, nawiązujący do czasów powstania letniska.

 

Program

Sobota, 15 lipca

godz. 16.00 Kayo Band
godz. 17.30 The Warsaw Dixielanders
godz. 19.00 Leliwa Jazz Band
godz. 20.30 Jam Session (altana przy Hugonowce, ul. Mostowa 15)

Niedziela, 16 lipca

godz. 16.00 Dixie Team
godz. 17.30 Old Timers
godz. 19.00 European Connection

 

Sobota, 15 lipca

 

Kayo Band godz. 16.00

Pomysłodawcą założenia zespołu był Ryszard „Kajo” Kwaśniewski, wybitny muzyk, który w latach 60. i 70. był jednym z czołowych, polskich klarnecistów. Występował na wielu europejskich festiwalach jazzowych m.in. w Hadze na North Sea Festival. Współpracował z wieloma zespołami m.in. Jazz Band Ball, Dżamble, Provizorka Jazz Band, Blues Fellows. Ostatnio powrócił do skrzypiec, instrumentu, od którego rozpoczął swoją przygodę z muzyką. Członkowie Zespołu Kayo Band to uznani muzycy, grający w takich zespołach jak, Vistula RBB, Hagaw, Blues Fellows, Old Timers.

Kayo Band

Ryszard Kwaśniewski – skrzypce

Wojciech Milewski – harmonijka, wokal, kotły

Wiktor Zydroń – pianino, wokal

Andrzej Zielak – kontrabas

Jerzy Więckowski – perkusja

 

The Warsaw Dixielanders godz. 17.30

Zespół powstał w 2007 roku z inicjatywy puzonisty Mariusza Wnuka i grupy warszawskich, doświadczonych jazzmanów, znanych z pracy w takich zespołach jak Vistula River Brass Band, Blues Fellows, Old Timers, HAGAW, Gold Washboard i innych. Jest jednym z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego, specjalizujących się w interpretacji standardów jazzowych z Nowego Orleanu i Chicago, a także szlagierów polskiej muzyki z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Koncertują w kraju i za granicą (m.in. Holandia, Szwajcaria, Niemcy), zbierając bardzo pochlebne recenzje zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych.

_MG_7176

Ireneusz Kozłowski – kontrabas

Mariusz Wnuk – puzon

Marek „Słoma” Słomiński – banjo

Jerzy „Kusy” Kuszakiewicz – trąbka, wokal

Jerzy Więckowski – perkusja

Michał Pijewski – klarnet, wokal

 

Grupa taneczna Shim Sham

Koncert zespołu The Warsaw Dixielanders uatrakcyjni o występ tancerzy ze szkoły Shim Sham. To założone w 2011 roku studio tańca prowadzi w Warszawie kursy Lindy Hop, Charleston i Authentic Jazz. Organizuje również warsztaty taneczne, potańcówki i koncerty, propagując taniec, muzykę i kulturę lat przedwojennych. Podczas koncertu zobaczymy dwie pary taneczne Szymona V. Gołębiewskiego i Zuzię Stupkiewicz oraz Konrada Łukasiewicza i Aleksandrę Szatkowską.

grupa taneczna shim sham

Leliwa Jazz Band godz. 19.00

Zespół został założony w 1978 roku przez bandżystę Edwarda Wnęka. Powstał w Tarnowie, stąd nazwa „Leliwa”, nawiązująca do herbu założycieli miasta. Początkowo zespół preferował ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotej Tarki 2005 na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego (2005), Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego (2006). Zespół koncertuje w wielu krajach Europy, niezmiennie zachwycając fanów jazzu.

Leliwa Band

Stanisław Stańczyk – trąbka

Józef Partyka – puzon

Kazimierz Partyka – saksofony

Kazimierz Król – klarnet, saksofony

Roman Bartnicki – perkusja, suzafon, wokal

Roman Starzec – kontrabas, tarka

Edward Wnęk – banjo, aranżacje

 

Jam Session godz. 20.30 (altana przy Hugonówce)

W sobotni wieczór zapraszamy wszystkich na niepowtarzalne Jam Session. Muzyczne improwizacje i spontaniczne aranżacje doskonałych jazzmanów będą powstawały na żywo. Prawdziwe jazzowe święto odbędzie się w wyjątkowej scenerii parkowej altany znajdującej się przy Hugonówce. Jak niegdyś w letnisku, zabrzmią największe jazzowe szlagiery. Nie zabraknie również autorskich utworów i oryginalnych aranżacji. Prawdziwa uczta dla duszy oraz doskonała zabawa i to nie tylko dla melomanów.

 

Niedziela, 16 lipca

 

Dixie Team godz. 16.00

Zespół jazzu tradycyjnego, który powstał w Mogilnie w 2015 r. z inicjatywy saksofonisty Waldemara Krystkowiaka. Mimo krótkiego stażu, zespół może się pochwalić imponującym dorobkiem i kilkoma sukcesami. Już w 2016 roku zdobył prestiżową, branżową nagrodę Złotą Tarkę podczas Old Jazz Meeting w Iławie, kontynuując tradycje jazzowe swojego rodzinnego miasta. Bowiem dokładnie 30 lat wcześniej inny jazzowy zespół z Mogilna zdobył to trofeum. Dixie Team ma na swoim koncie płytę z utworami jazzu tradycyjnego, świetnie przyjętą przez sympatyków jazzu i krytyków. Dużo koncertuje, uczestniczy w festiwalach i cieszy się zainteresowaniem publiczności. Wystąpił m.in. w Dzień dobry TVN oraz TVP Bydgoszcz.

dixie team do wysyłki 4

Waldemar Krystkowiak – saksofon sopranowy

Robert Milik – trąbka

Przemek Ciesielski – puzon

Jarosław Janisz – kontrabas

Piotr Krystkowiak – banjo

Maciej Krystkowiak – gitara

Arkadiusz Kubiak – perkusja

Sławomir Szczeblewski – tara

 

Old Timers godz. 17.30

Legenda polskiego jazzu! Zespół Old Timers jest jednym z najlepszych zespołów grających jazz tradycyjny, nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Powstał w 1965 r. w Warszawie i od ponad pół wieku plasuje się w ścisłej czołówce polskich, jazzowych zespołów. Już w latach 60. zdobył prestiżową nagrodę Złotej Tarki, towarzyszącej festiwalowi Jazz Jamboree. Wynik ten powtórzył jeszcze dwa razy, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym, trzykrotnym zdobywcą tego trofeum. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie, w którym nie występowałby Old Timers. Muzycy mają na swoim koncie także występy poza kontynentem, m.in. na festiwalu Jazz Yatra w Bombaju i Kalkucie. Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego z całego świata. Zespół zdobył złotą płytę za album Old Timers with Sandy Brown. Nagrał również muzykę do filmów Był Jazz, Vabank czy Seksmisja, a także do spektaklu Opera za trzy grosze w warszawskim teatrze Ateneum oraz w licznych programach telewizyjnych. W wieloletniej działalności muzycznej skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy. W 2015 roku zespół świętował swoje 50-lecie, z tej okazji nagrał jubileuszową płytę. Miłym, urodzinowym prezentem dla muzyków okazał się ranking prestiżowego czasopisma Jazz Forum, które przyznało Old Timers zaszczytne pierwsze miejsce w Polsce wśród zespołów jazzu tradycyjnego.

old_timers

Wojciech Kamiński – piano

Zbigniew Konopczyński – puzon

Mark Shepherd – trąbka

Bogdan Kulik – perkusja

Paweł Tartanus – banjo, wokal

Andrzej Zielak – kontrabas

Janusz Kwiecień – klarnet

 

European Connection godz. 19.00

Międzynarodowa grupa doskonałych muzyków koncertujących na całym świecie. W jej skład wchodzą znani i cenieni jazzmani z Polski, USA, Holandii i Szwecji. Wirtuozi i multiinstrumentaliści ze ścisłej czołówki. W konstancińskim amfiteatrze wystąpią, m.in. Claus Jacobi, wybitny holenderski saksofonista, który słynie z kultywowania tradycji starych mistrzów jazzu tradycyjnego, a także amerykański wirtuoz trąbki Troy Anderson. Jak nikt inny potrafi naśladować brzmienie legendarnego Louisa Armstronga. Mimo że muzycy pochodzą z różnych krajów, łączy ich pasja, ich wspólnym językiem jest jazz i na scenie rozumieją się bez słów. Zebrali się specjalnie, by wspólnie koncertować. Konstancin-Jeziorna znalazł się na elitarnej liście miejsc, w których wystąpią. Jazz Zdrój Festiwal będzie więc jedną z nielicznych okazji, by ich zobaczyć i usłyszeć.

 

Troy Anderson (USA) – trąbka, wokal

Joanna Morea – wokal, flet i saksofony

Dymitr Markiewicz – puzon

Paweł Tartanus – wokal, banjo, gitara

Andrzej Zielak – kontrabas

Jarosław Małys – fortepian

Bent Persson (Szwecja) – trąbka, kornet, wokal,

Claus Jacobi (Holandia) – bas saksofon

 

Sobota-Niedziela, 15-16 lipca

Amfiteatr, Park Zdrojowy

Wstęp wolny

V Jazzdrój festiwal_PLAKAT_OKlogo - sponsorzylogo media

Możliwość komentowania jest wyłączona.