ALEKSANDRA JASIŃSKA-NOWICKA – WYSTAWA RYSUNKÓW I PASTELI

Wydawałoby się, że w dobie wszechogarniającej dominacji fotografii umiejętność portretowania była i jest dziedziną anachroniczną. Zdają się przeczyć temu rysunki i obrazy Aleksandry Jasińskiej-Nowickiej, najstarszej córki Zdzisława Jasińskiego, znanego niegdyś warszawskiego malarza i pierwszego właściciela willi „Świt” w Konstancinie. Artystka obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji i wrażliwością na piękno tworzyła przenikliwe portrety osób z najbliższego otoczenia w tym przedstawicieli warszawskiej, lwowskiej i krakowskiej inteligencji, z którymi na ogół pozostawała w przyjaznych relacjach. Rysowała i malowała chętnie również akty oraz pejzaże i zajmowała się grafiką. Jej niezwykłe dzieła naznaczone skupieniem i wnikliwością zachwycają kunsztem i skłaniają do refleksji na temat naszego osobistego, często zbyt pośpiesznego i powierzchownego stosunku do otaczającej rzeczywistości.

Aleksandra Jasińska-Nowicka (1901-1976) studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Karola Tichego. Ukończyła ją dyplomem w 1924 r. Studia kontynuowała we Francji, w paryskiej Académie de la Grande Chaumière, a potem, ponownie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Władysława Skoczylasa. Przygotowana przez nas wystawa jest pierwszą od ponad dwudziestu lat prezentacją jej twórczości.

Wernisaż, sobota 8 lipca 2017 r., godz. 17.00

KDK Hugonówka

Zapraszamy na wernisaż i do oglądania wystawy czynnej do 31 sierpnia, od wtorku do niedzieli od 11.00 – 18.00. Wstęp wolny.

Aleksandra Jasińska-Nowicka_PLAKAT

Możliwość komentowania jest wyłączona.