„SEN NOCY LETNIEJ” WYSTAWA MAŁGORZATY POMORSKIEJ

Wystawa malarstwa i grafik Małgorzaty Pomorskiej, absolwentki Wydziału Grafiki Warsztatowej Europejskiej Akademia Sztuk w Warszawie. Jej dzieła to głównie prace na papierze, w których powtarzającym się motywem jest postać kobieca i towarzyszące jej kot. Artystka zafascynowana techniką pastelu i tradycyjnymi technikami graficznymi, przede wszystkim akwafortą, od wielu lat tworzy własny, niepowtarzalny świat, nacechowany liryzmem i delikatnością.

Wernisaż: Sobota, 27 stycznia, godz. 17.00

Czynna do 25 lutego

Wstęp wolny

plakat

Twórczość Małgorzaty Pomorskiej jest w większym stopniu odzwierciedleniem stanów psychicznych i emocjonalnych niż realnych sytuacji. Jej dzieła będące odbiciem imaginacji i refleksji podobne są raczej do snu, i podobnie jak sen tylko pośrednio odnoszą się do zdarzeń obecnych w życiu. Powtarzającymi się motywami są tu: postać kobieca, droga i wizerunki kotów zanurzone w pejzażu lub innej, często trudnej do zdefiniowania, ale za to nasączonej liryzmem przestrzeni.

Tytuł wystawy „Sen nocy letniej” odnosi się do znanego powszechnie dzieła Williama Szekspira, w którym, jak określiła to sama artystka: „pojawiają się takie istoty fantastyczne jak elfy i duchy. Leśne duchy i elfy widzą losy i perypetie ludzi, i starają się wywrzeć na nich wpływ. Dzięki odrobinie magii wszystkie postaci doczekują szczęśliwego zakończenia”. I dodała: „… kocham letnią, gorącą porę, bo wtedy wyobraźnia i zmysły są wyostrzone. Nie chciałabym, żeby moje dzieła były odzwierciedleniem rzeczywistości, mają widza przenieść do innego, magicznego świata – lekkiego, letniego snu.”

Swój dorobek artystka prezentuje w większości w formie prac na papierze: pasteli, akwarel i grafik. Jest zafascynowana tradycyjnymi technikami graficznym w wykorzystywaniu których również dostrzega elementy magii. W akwaforcie końcowy efekt pracy jest odwrotnością projektu, jego lustrzanym odbiciem. W dodatku, trudno przewidzieć, w jaki sposób to, co wyrysowane na płytce pokrytej werniksem, po wytrawieniu, zaistnieje na odbitce. Zawsze bowiem kreska, jej odcinek czy plama mimowolnie mocniej zaakcentowane mogą stać się innym od zamierzonego środkiem wyrazu. Ta nieprzewidywalność końcowego efektu stanowi zdaniem artystki o magii akwaforty.

Małgorzata Pomorska (ur. 1979) jest absolwentką Wydziału Grafiki Warsztatowej Europejskiej Akademii Sztuk. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2004 roku, pod kierunkiem prof. Waldemara Szysza. Aneks do dyplomu z suchego pastelu, zrobiła pod kierunkiem dr Anety Jaźwińskiej. Od kwietnia 2004 roku jest pedagogiem i menadżerem w Montessori Academy for International Children. Artystka prezentowała swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Nicei, Sztokholmie, Londynie, Miami na Florydzie, Waszyngtonie, Paryżu, Kopenhadze, Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

Wystawy Indywidualne:

2002 – Galeria na Uboczu, Natoliński Ośrodek Kultury, Warszawa, pastele i grafika

2003 – Galeria na Uboczu, Natoliński Ośrodek Kultury, Warszawa, pastele i grafika

2003 – Galeria Alisar, Warszawa, malarstwo

2003 – Stara Papiernia, Konstancin, pastele i malarstwo

2003 – Volvo House, Warszawa, Blue Exhibition, pastele i grafika

2004 – Stara Papiernia, Konstancin, pastele i grafika

2006 – Galeria Elektor, Warszawa, pastele i rysunek

2007 – Galeria Elektor, Warszawa, pastele, grafika i rysunek

2007 – Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Galeria w Hallu, malarstwo i grafika

2008 – Galeria Abakus, Warszawa, pastele, rysunek i grafika

2008 – Chez Vladimir, Nicea, pastele, malarstwo i grafika

2009 – Galeria Abakus, Warszawa, Pejzaż Kobiety, pastele i grafika

2016 – Park Cafe and Rest, Konstancin, grafika i rysunek

Wystawy zbiorowe:

2000 – Szkoła Główna Handlowa, Malarstwo z Pracowni Barbary Szubińskiej

2002 – Szkoła Główna Handlowa, Grafika z Pracowni Waldemara Szysza

2002 – Koneser, Wystawa Profesorów i Studentów EAS

2002 – Cytadela Warszawska, Grafika z pracowni Waldemara Szysza

2003 – Galeria Alisar, wystawa poplenerowa Czartowisko 2003

2010 – Muzeum Plakatu w Wilanowie, Franciszek Starowieyski i jego uczniowie

Możliwość komentowania jest wyłączona.