POLSCY SZPIEDZY W KONSTANCINIE-JEZIORNIE- pokaz specjalny

Polscy szpiedzy to seria dokumentalna, w której na światło dzienne wychodzą tajemnice operacji polskiego wywiadu. Poznajemy fascynujące i skomplikowane życiorysy szpiegów. Twórcy programu, wraz z prowadzącym Markiem Zającem docierają do unikatowych dokumentów IPN, niepublikowanych nigdy wcześniej materiałów wideo oraz do członków rodzin agentów.

Zapraszamy na specjalny pokaz dwóch odcinków serii poświęconych szpiegom Władysławowi Mrozowi oraz Tomaszowi Turowskiemu. Po seansie spotkanie z twórcami, m.in. reżyserem Radosławem Dunaszewskim. Zachęcamy do zadawania pytań i dyskusji na temat serialu oraz pasjonującej historii wywiadu, którą odsłania.

Piątek, 11 maja o 19.00

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w recepcji od 8 maja

Polscy szpiedzy3n

 

Polscy szpiedzy

Sezon 2 odcinek 4. Władysław Mróz

 

Bohaterem odcinka jest kapitan Władysław Mróz (1926–1960) – najważniejszy oficer wywiadu zagranicznego komunistycznej Polski. Jako jego kurier znał nazwiska wszystkich agentów działających pod przykryciem w Europie Zachodniej. W 1958 roku, za zgodą polskich władz jako nielegał wyjechał do Paryża. Szpiegowską misję kapitana najprawdopodobniej zniweczyła jego własna żona. Leokadia Mróz uznała, że tylko Francuzi mogą zapewnić rodzinie bezpieczeństwo. Mróz przystał na współpracę z DST i zaczął działać na dwa fronty.

fot. W postać Władysława Mroza wciela się aktor Michał Tomala

Kiedy sprawa wyszła na jaw, centrala w Warszawie zareagowała natychmiast. Zdradził komunizm, więc kara może być tylko jedna. 27 października 1960 roku polski wywiad dokonał egzekucji. Ciało Mroza odnaleziono na podparyskim wysypisku śmieci. Był to jedyny taki przypadek po 1956 roku, kiedy MSW zabiło swojego pracownika, który uciekł na Zachód.

Zdjęcie do odcinka były realizowane w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w Inowrocławiu, Bydgoszczy, Warszawie i w Paryżu. W filmie wykorzystano unikatowe materiały archiwalne z Prelinger Archives, Instytutu Pamięci Narodowej i WFD i F. O Władysławie Mrozie opowiadają dr Witold Bagieński – historyk i Jan Bisztyga – były oficer wywiadu, przyjaciel zabójcy Mroza.

Polscy szpiedzy

Sezon 2 odcinek 8. Tomasz Turowski

Bohaterem odcinka jest Tomasz Turowski (ur. 1948) – kret w Watykanie. Jego historia jest najbardziej zaskakującą karierę szpiegowską w dziejach wywiadu PRL. Człowiek, który na polecenie przełożonych wstąpił do zakonu jezuitów i przez 10 lat udawał żarliwego kleryka. Miał bezpośredni dostęp do Jana Pawła II, co skrzętnie wykorzystywał. Gdy ostatecznie wystąpił z zakonu, jego pozycją nie zachwiały zmiany ustrojowe. Po demokratycznym przełomie, w czasach III RP zrobił zadziwiającą karierę dyplomatyczną, a kolejne rządy dbały o dobre z nim stosunki.

 Turowski

 W 1975 Tomasz Turowski otrzymuje od swoich przełożonych z WSW zadanie przeniknięcia do zakonu jezuitów . Po trzech dniach nowicjatu zostaje delegowany na studia do Rzymu. Okazuje się niezwykle inteligentnym studentem i bardzo utalentowanym szpiegiem. W krótkim czasie zdobywa kontakty z bezpośrednim otoczeniem papieża. Prowadzi polską wersję radiowego dziennika watykańskiego, co zapewnia mu dostęp do tajnych dokumentów. Sporządza setki raportów, które przesyła do centrali w Warszawie. W 1980 roku zostaje przez władze zakonne przeniesiony do Paryża. Tam rozpoczyna inwigilację polskiego środowiska emigracyjnego. W 1984 nagle opuszcza Francję i występuje z zakonu. W Polsce rozpoczyna wieloletnią karierę dyplomaty, wciąż pracując jako oficer służb III RP. 10 kwietnia 2010 roku jest jednym z organizatorów wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

O najbardziej tajemniczej karierze szpiegowskiej w dziejach wywiadu PRL opowiadają: Piotr Jegliński – założyciel wydawnictwa Edisions Spotkania w Paryżu, inwigilowany przez Turowskiego, jezuita Wacław Oszajca i historyk, dr Władysław Bułhak. Zdjęcia do filmu realizowano w ECS w Gdańsku, w Krakowie, Warszawie i Rzymie, na terenie Watykanu i w Meudon pod Paryżem.

 

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.