DNI KONSTANCINA – NIEDZIELA

Parada i Piknik Retro w stylu Belle Epoque

Niedziela 10 czerwca

 13.30 -14.00 Parada Retro (Stara Papiernia-Amfiteatr)

 Amfiteatr

14.00-18.00

Koncert zespołu Big Band Rondo Konstancin

Program taneczny z pokazem mody w stylu Bell Epoque prezentowany przez Szkołę Tańca Jane Austen z Krakowa.

Na scenie zaprezentowany będzie wykład o modzie okresu Belle Epoque połączony z pokaz tańcapokazem strojów oraz tańców tego okresu. Tancerze za pomocą zabawnych scenek tanecznych przeniosą widzów do początku XX wieku, kiedy to nowa, żywiołowa i charakterystycznie synkopowana muzyka ragtime’u wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych sprzyjała rozwojowi oryginalnych form tanecznych. Tańce takie jak One step, Hesitation Waltz czy Tango podbiły salony nie tylko w Ameryce, ale i w całej Europie. W Polsce również, zwłaszcza tango, które miało swą premierę już w 1913 roku.

Występ zespołów:  Sonata ze studia artystycznego Etiuda oraz Zespołu Pieśni i Tańca  Przepióreczka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie pod kierownictwem Lidii Leszczyńskiej

Retro Cyrk – pokaz akrobacji cyrkowych

Koncert Kayleigh McEvoy

To wielokrotnie nagradzana brytyjska sopranistka Kayleigh McEvoy obecnie jest na etapie ukończenia studiów magisterskich w Guildhall School of Music and Drama pod Kayleigh-brytyjska solistkakierownictwem Janice Chapman. Jest orędowniczką repertuaru koncertowego oraz oratoryjnego, dzięki swojej pracy mogła już wystąpić ze swoim recitalem w Wielkiej Brytanii, Europie i Afryce. Zadebiutowała w Londynie w 2016 w operze  Janáčka  pt. „The Cunning Little Vixen.” W Londynie Kayleigh miała okazję współpracować z renomowanymi trenerami i dyrygentami: Daniel Barenboim, Gustav Dudamel, Graham Johnson, Sarah Walker, Edith Wiens, Eugene Asti, Jane Manning i Mary Plazas. W nadchodzącym sezonie Kayleigh zadebiutuje jako Fiordiligi w Cosi Fan Tutte Mozarta.

17.30 Spektakl Niedźwiedź wg Antoniego Czechowa w wykonaniu aktorów Teatru Rampa: Katarzyny Kozak, Roberta Kowalskiego i Andrzeja Niemirskiego.

Zabawna historia o relacjach damsko-męskich. Na scenie zobaczymy cały wachlarz emocji NIEDZWIEDZ_001 (1)– od miłości po nienawiść, od złości aż po pasję. Siła komizmu sytuacji oraz niezwykle barwnych charakterów narysowanych piórem znakomitego dramaturga Antoniego Czechowa są wystarczającym powodem, by obejrzeć to przedstawienie wyreżyserowane przez Andrzeja Niemirskiego. Arcyśmieszna sztuka w jednym akcie uwypukla w bohaterach szereg naszych ludzkich przywar. Wady i słabości bohaterów nie są jednak powodem oburzenia lecz wręcz sympatii widza, który może obejrzeć siebie w postaciach, jak w lustrze – swoje nieraz głęboko ukryte słabości, z których czasami najlepiej zażartować…

Ogłoszenie wyników konkursów: Strój Retro, Konstancińscy Liderzy bród i wąsów.

19.30- 20.30  Koncert  w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie ,,Arie i duety operowe i operetkowe”

Arie i duety operowe i operetkowe, utwory wybrane utwory spośród najpiękniejszych w literaturze muzycznej, wybitnych kompozytorów: Wolfgang Amadeus Mozart, Gioacchino Rossini, Giacomo Puccini, Johann Strauss, Jacques Offenbach, Franz Lehár i Imre Kálmán
Artyści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaprezentują repertuar od lat cieszący i poruszający serca słuchaczy. Wystąpią: Izabella Kłosińska – sopran; Artyści AKADEMII OPEROWEJ Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: Magdalena Stefaniak – sopran, Katarzyna Szymkowiak – mezzosopran, Sławomir Naborczyk – tenor, Rafał Polek – baryton; Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Rafała Kłoczko. Prowadzenie: Izabella Kłosińska

Plener Park Zdrojowy

13.00 – 20.00 Aleja Artystyczna oraz stoiska handlowe

14.00-18.00 Atrakcje Retro w plenerze:

 • Malowanie buziek i robienie przypinek okolicznościowych
 • Belle Epoque czyli piękna epoka !warsztaty plastyczne. Na niedzielnych warsztatach plastycznych zajmiemy się modą przełomu wieku XIX i XX. Zaprojektujemy suknie z epoki, kapelusze, parasolki, pantofelki i inne dodatki. Na naszych pracach nie zabraknie kolorów, piór, cekinów i frędzelków. Nasze dzieła będzie można podziwiać na wernisażu zorganizowanym na koniec zajęć. Prowadząca – Agata Janczurowicz. (14.00-17.00)
 • Na deptaku w Konstancinie – warsztaty teatralne a raczej rodzaj zabawy i współpracy.  Będziemy uruchamiać wiedzę i wyobraźnię. Na Deptaku, szczególnie w KONSTANCINIE, może przecież zdarzyć się wszystko. Możemy spotkać osoby z historii, obrazów, książek. Ale też z kosmosu i mrocznych zakamarków rozbawionych umysłów. Będziemy tworzyć żywe obrazy. Za pomocą zgromadzonych materiałów uczestnicy zrobią kostiumy, charakteryzację i scenografię. Potem się w to swoje dzieło „ustroją” i zapozują do fotografii. Prowadzący: Maciej Dłużyński Teatr Domowy Chmielna. (14.00-17.00)
 • Warsztaty robienia mydełek- warsztaty wytwarzania mydła z naturalnymi dodatkami, jak zioła, oleje kosmetyczne, perłowe miki, etc. Uczestnicy warsztatów zorganizowanych na świeżym powietrzu, wykonają trzy mydełka. (14.00-17.00)
 • Animacje, gry i zabawy sportowe w stylu Retro – Teatr Wagabunda
 • Animacje Retro Cyrk
 • Konkurs Konstancińscy Liderzy bród i wąsówPrzyjdź i zawalcz o tytuł wąsacza lub brodacza roku. Od zawodników wymagany jest naturalny zarost. Panowie nie mogą wspomagać się sztucznym owłosieniem. Niebanalna fryzura na brodzie to często efekt wieloletniej pracy, by „zapuścić” odpowiednią długość. Czekamy na najlepsze stylizacje. Inspiracji szukajcie wśród dżentelmenów żyjących w Belle Epoqe. Szczegóły w dniu imprezy na stoisku My Jesteśmy Inni.
 • Konkurs na Strój Retro

Piękne panie, piękni panowie! Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie na Strój Retro. Celem Konkursu  jest wyłonienie osób, których strój najlepiej oddaje stylistykę przełomu XIX i XX wieku. Jury biorąc pod uwagę zgodność ze stylistyką okresu, oryginalność oraz  wykorzystane środki wyrazu artystycznego wyłoni laureatów w dwóch kategoriach: indywidualnej i rodzinnej.

Uczestnicy Konkursu zobowiązani są do uczestnictwa w PARADZIE o godz. 13.30, Stara Papiernia – Park Zdrojowy w dniu 10 czerwca 2018 r. (niedziela), ubrani w stroje, które są przedmiotem Konkursu  i zgłoszenia się  przy stoisku KDK w Parku bezpośrednio po paradzie.

 • Atelier fotograficzne
 • Przejażdżki tricyklem oraz bicyklami
 • Prezentacja zabytkowych samochodów
 • Przejażdżki dorożkami
 • Kataryniarz
 • Turniej Siatkówki Plażowej ( 9.00-15.00, boisko do siatkówki )
 • Grand Prix w tenisie stołowym TOP 12 (hala GOSiR)
 • Bieg z misiem dla najmłodszych ( 15.00, zapisy od 13:00 , Park Zdrojowy)
 • Turniej Crossmintona (16.00, plener przy Hugonówce)

 Hugonówka i plener

10.00-14.00  VI Turniej Tenisowy Retro Cup ( kort przy ul. Sobieskiego)

14.30-18.30  Rejsy łodziami pychówkami po Jeziorce 

14.30-17.30  Gra miejska Wehikuł czasu

Gracze wcielają się w członków tajnego oddziału badaczy historii. Są w posiadaniu technologii umożliwiającej im przeniesienie się ma krótki czas w przeszłość. Muszą rozwiązać pewną zagadkę, która jest związana z odkryciem w jednej z konstancińskich willi paczki listów. Wynika z nich, że ktoś udostępnił w przeszłości informacje z teraźniejszości. Dlatego gracze ruszają w podróż, by wybadać do kogo dotarły informacje, które “wyciekły” i sprawdzić czy nie będą one miały negatywnego wpływu na przyszłość. Start spod pomnika Jana Pawła II

 

15.00 – 16.30  Mecz Retro Piłki Nożnej

Jak co roku odbędzie się wyjątkowy Mecz Retro pomiędzy drużynami złożonymi z mieszkańców i samorządowców o puchar Burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna i Dyrektora Konstancińskiego Domu Kultury. Piłkarze ubiorą się w odpowiednie do epoki stroje. Mamy nadzieję, że i kibice przyodzieją się stosownie. Nie zabraknie rywalizacji, efektownych sytuacji i zabawnych akcji. Kibicom życzymy miłych wrażeń i zapraszamy do gromkiego aplauzu na trybunach.

 15.30 -17.30  Piknik z malowaniem obrazu

Duża, biała przestrzeń, farby i pędzel oraz niewielka pomoc artysty – malarza i każdy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy artysta, biorąc udział we wspólnym malowaniu obrazu, nawiązującym do pięknej epoki.  Kilka pociągnięć pędzla, a potem kilka kroków w tył i przed naszymi oczami olbrzymi obraz, dzieło pracy wielu „artystów”.  Zapraszamy do wspólnej zabawy.

16.30-18.30  Warsztaty tańca z epoki Szkoły Tańca Jane Austin (altana)

Zapraszamy na  warsztaty taneczne skierowane do wszystkich chętnych osób. Tańce będą uczone od podstaw, więc nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie taneczne. Uczestnicy będą mieli okazję poznać popularne formy tańców, które cieszyły się popularnością w okresie Belle Epoque.

Zespół Tańca Kontredans działa w ramach Szkoły Tańca Jane Austen i bierze udział w wielu pokazach podczas festiwali oraz różnych przedsięwzięć artystycznych związanych z tańcem, kulturą i muzyką, takich jak Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza, Spotkania z Tańcem Dawnym Korowód w Warszawie, Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie czy Noce Muzeów organizowane przez różne krakowskie i małopolskie instytucje kultury. Tancerzy najczęściej można zobaczyć w programie z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest to czas w którym żyła Jane Austen, autorka słynnych powieści, takich jak „Duma i Uprzedzenie” czy „Rozważna i Romantyczna”. Oprócz tego zespół prezentuje również tańce z innych okresów, w tym z przełomu XIX i XX wieku oraz współczesne szkockie kontredanse (Scottish Country Dances). Grupa jest afiliowana przy Royal Scottish Country Dance Society – organizacji zajmującej się popularyzacją szkockich tańców sali balowej w odsłonie historycznej i współczesnej.

Szkoła Tańca Jane Austen propaguje tańce dla dam i dżentelmenów. Są to historyczne tańce balowe popularne w okresie od XVII do początku XX wieku na terenie całej Europy. Zajmuje się również współczesnymi, szkockimi tańcami salonowymi, tzw. Scottish Country Dances (SCD).

18.00 – 19.30 Nieme Kino „Bracia Lumière”   (widowiskowa)

,,Bracia Lumière” to porywająca historia narodzin kina, z pasją i humorem opowiedziana przez Thierry’ego Frémaux – dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie. Dokument „Bracia Lumière” to unikalne spojrzenie na Francję i świat z początków współczesnej ery. A przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę i świetlaną przyszłość dla dzisiejszego kina. „Perła światowego dziedzictwa”. – Martin Scorsese , „Rodzaj cudu”. – Maurice Pialat ,Serce kinomana zabije szybciej”. – Tèlèrama

18.00-21.00  Balon w Parku Ikara

21.00-23.00  Warszawska Orkiestra Sentymentalna – Potańcówka (altana)

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół przenoszący słuchaczy do czasów, w Warszawska Orkiestra Sentymentalna fot K. Majewskaktórych królowały przeboje Adama Astona, Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego. Grupa powstała z zamiłowania do dawnych, przedwojennych melodii i piosenek. Kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych zachowując przy tym ich naturalny i ponadczasowy czar.

Wystawy

Wystawa Porcelana Ćmielowska ze zbiorów Aurelii Puszkarskiej – oprowadzanie po wystawie przez właścicielkę  kolekcji w godz. 15-16.30 (galeria)

Wystawa Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Konstancina-Jeziorny ( sala muzealna)

Konstancin.120-lecie letniska.100-lecie uzdrowiska – plener przy ul.Sienkiewicza

Rody i rodziny Konstancina – plener przy ul. Sienkiewicza

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę przy Hugonówce

Wystawa Five Drems autorstwa Beaty Czapskiej

Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny ( Willa Świt, ul. Żeromskiego 4 godz. 11.00-18.00)

Kobiety Montparnasse’u, Villa la Fleur, ul. Szpitalna 14, godz. 10-16

Wystawa „Kobiety Montparnasse’u” opowiada o artystkach i muzach, emigrantkach żyjących i tworzących w Paryżu w pierwszej połowie XX w.; kobietach bohemy w czasach emancypacji zarówno artystycznej, jak i obyczajowej. Jej narracja pragnie opowiedzieć o tym burzliwym okresie w dziejach z odmiennej niż dominująca perspektywy: nie poprzez nowoczesne postawy artystyczne, lecz z punktu widzenia formułującego się wówczas na ich tle głosu kobiet. Na wystawie można oglądać prace artystek takich jak: Tamara de Łempicka, Mela Muter oraz Alicja Halicka; ponadto: Ksenia Boguslavskaya-Puni, Ester Carp, Alicja Hohermann, Nathalie Kraemer, Sonia Lewitska, Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska, Maria Marevna, Stefania Ordyńska, Chana Orloff, Valentine Prax czy Zofia de Schomberg-Szymberska. Zwiedzający mogą poczuć smak Paryża szalonych lat 20. rozkoszując się wizerunkami jednej z najważniejszych muz-emancypantek XX wieku: Kiki de Montparnasse na obrazach Maurycego Mędrzyckiego oraz Mojżesza Kislinga.

SOBOTA

Dni-Konstancina

Możliwość komentowania jest wyłączona.