Festiwal Filmu PATRZ WIĘCEJ

Festiwal Filmu Dokumentalnego PATRZ WIĘCEJ zaprasza do oderwania się od przyzwyczajeń, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy – film  dokumentalny. Wstęp do pokazu sześciu filmów poprowadzi Artur Cichmiński, dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy , którego prelekcja przybliży tytuły, pomoże w ich analizie, zapowie ich tematykę. Wstęp na filmy festiwalowe jest bezpłatny, obowiązuje odbiór wejściówek.

Koniec Świata – reż. Monika Pawluczuk

kniec świataKameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością chcą z kimś porozmawiać. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych
pytań. W 2016 roku dokument znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominacje do Oscara 2017.

 

Kiedy będę ptakiem – reż. Monika Pawluczuk

ptakiemFilm opowiada historię Madżi, kobiety z birmańskiego plemienia Kajan, która w podeszłym wieku zakłada na szyję metalowe obręcze, tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie jako atrakcja turystyczna w Tajlandii, dokąd uciekła wraz z mężem i synami. W Birmie, gnębionej przez oddziały junty rządzącej krajem, została ich córka. W obawie o jej bezpieczeństwo, rodzice postanawiają sprowadzić ją do Tajlandii. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i strukturę filmu.

 

Paparazzi – reż. Piotr Bernaś

paparazziFilm Piotra Bernasia opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. „Paparazzi” to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazzi – od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie, jak wobec świata, na który poluje. „Paparazzi” to film o świecie pogubionych wartości i nagiętych zasad – pokazuje jednak, że zawsze mamy szansę, aby zdecydować, jakim człowiekiem będziemy jutro.

 

Ślimaki – reż. Grzegorz Szczepaniak

ślimakiAndrzej wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Mimo braku doświadczenia wierzy w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi mu Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, polski guru tej dziedziny zwany „Ślimaczanym Królem”, który udziela cennych porad. Trwają przygotowania do rozpoczęcia hodowli. W przerwach w pracy mężczyźni prowadzą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, które stają się kwintesencją filmu, ślimak zaś urasta do roli symbolu odradzania się i życia wiecznego.

 

Trampkarze – reż. Marcin Filipowicz

TramkarzeFilm dokumentalny pokazujący początkowy, a zarazem najtrudniejszy etap w życiu młodych bohaterów, prowadzący do spełniania ich życiowego marzenia. Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, 14-letni Mateusz oraz 13-letni Łukasz, mieszkający w niewielkiej górskiej wiosce na południu Polski. Ich marzeniem jest zostać profesjonalnymi piłkarzami grającymi przynajmniej w Polskiej Ekstraklasie.

 

Niewiadoma Henryka Fasta – reż. Agnieszka Elbanowska

„Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem poHenryka Fastakusy” Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde’a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością.

 

 

Artur Cichmiński – dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy. Urodził się w 1972 r. w Suwałkach. Kilkuletni redaktor popularnego portalu filmowego Stopklatka.pl.  Pracował w redakcji Programu Drugiego TVP oraz Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP. Współpracował także z Onet.pl, Interia.pl czy Wirtualna Polska. Publikował ponadto w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist, Hiro czy FilmPro. Jego artykuły i felietony można również znaleźć w cieszącym się dużą popularnością portalu filmowym NaEkranie.pl. W roli eksperta i komentatora wydarzeń branżowych zapraszany jest do stacji telewizyjnych, w tym m.in. TVP2, TVP1, TVP Info, TVP Kultura, Superstacji, Polsatu czy TVP Polonia. Gość specjalny w studiach, chociażby Radiowej Trójki, Radiowej Czwórki, Radia dla Ciebie czy Radia Roxy Fm oraz Tok Fm. Od kilku lat jest też gospodarzem spotkań z twórcami kina w ramach Przeglądu filmów kandydujących do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły”, w warszawskim kinie Iluzjon. Stale współpracuje ze Szkołą Wajdy w Warszawie. Wykładowca Fundacji Nowe Horyzonty Edukacja Filmowa. Wcześniej również w Akademii Dokumentu Artura Libharta. W każdy czwartek w Polskim Radiu pr. I, o godzinie 21.10, prowadzi wspólnie z Michałem Montowskim lub Joanną Sławińską Magazyn Bardzo Filmowy.

 

Koncert Mikromusic Trio zwieńczy festiwal. Ich muzyka wymyka się wszelkim klasyfikacjom. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Niektórzy dziennikarze określają ich muzykę jako avant pop lub art pop.

PATRZ WIĘCEJ – Niedziela, 14 października, godz. 12.00. Wstęp na filmy festiwalowe jest bezpłatny, obowiązuje odbiór wejściówek.

Koncert Mikromusic Trio –

Niedziela, 14 października , godz. 19:00

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

Bilety 50 zł Kup bilet

MIKRO PLAKAT

Możliwość komentowania jest wyłączona.