KLUB MIŁOŚNIKÓW KULTURY FRANCUSKIEJ

Zapraszamy nie tylko frankofilów, ale przede wszystkim osoby zainteresowane Francją, jej kulturą i społeczeństwem, które chciałyby bliżej poznać literaturę, muzykę, sztukę współczesnej i dawnej Francji lub poszerzyć i podzielić się z innymi swoimi wiadomościami.

Spotkania Klubu będą odbywać się raz w miesiącu i koncentrować wokół wybranego tematu. W każdym spotkaniu przewidujemy udział atrakcyjnych gości – pisarza, tłumacza, reportażysty, fotografa, podróżnika, muzykologa, historyka i wielu innych, z którymi klubowicze będę mieli okazję swobodnie porozmawiać.

Na pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu klubu gościem będzie pani prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz z Instytutu Badań Literackich PAN, która opowie o roli języka francuskiego w XVIII wiecznej Europie, kiedy to postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego łączyła nas z europejskimi elitami – „Gdy Europa mówiła po francusku”.

Gościem drugiego spotkania – 22 listopada 2018 r., o godz. 18.30 – będzie red. Piotr Kieżun z „Kultury Liberalnej”, który opowie o tym „Jak dziś postrzegamy Francję i kulturę francuską, co z niej czerpiemy i co o niej wiemy”

Data trzeciego spotkania w grudniu zostanie podana później, ale jego tematyka będzie dotyczyć francuskich tradycji bożonarodzeniowych i dawnej muzyki związanej z Bożym Narodzeniem.

Na spotkaniu przedświątecznym przewidujemy – jako dodatkową atrakcję – mini kiermasz książek, przekładów z literatury francuskiej, z kącikiem antykwarycznym, co może zaowocuje powstaniem „biblioteki francuskiej” w przekładach. ​

Moderatorki:

Ewa Stocka-Kalinowska – filolog romański, dziennikarz radiowy Polskie Radio Dwójka

Joanna Żurowska – filolog romański, wykładowca UW (literatura francuska XIX i XX w.).

Czwartek, 18 października, godz. 18.30

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny

plakat fr 2

Możliwość komentowania jest wyłączona.