FLIS FESTIWAL – JARMARK KULTURY URZECZA

Ideą wyjątkowego jarmarku jest odbudowa mazursko-orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa regionu. Można będzie zakupić regionalne produkty, rękodzieło, obejrzeć tradycyjne łodzie, poznać historię i tajniki dawnej żeglugi rzecznej, Flis Festiwal będzie zywą lekcją historii, podczas której zobaczymy jak dawniej żyli ludzie nad Wisłą oraz usłyszymy wyjątkową, regionalną i folkową muzykę. Tegoroczną gwiazdą Flis Festiwalu będzie zespół Rokiczanka. Nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy dawnych zawodów, tradycyjnych łodzi, które przypłyną do Gassów z całej Polski, a także degustacja urzeckich przysmaków i spektakl plenerowy. Współorganizatorem jarmarku jest Stowarzyszenie Binduga.

PROGRAM

Sobota 11.05

Ostroga na Wiśle

13:30 – uroczyste otwarcie, poświęcenie i parada łodzi

Scena „Za Wałem”

14:30 – Występy zespołów: Powsinianie, Sołtysi, Łurzycanki, URZECZEni, Kalwarki, Piskorze

17:00 – Rodzinny spektakl Żeglarze siedmiu mórz w wykonaniu Teatru Trójkąt

18:00 – Koncert zespołu Rokiczanka

20:30 – Flislajt z pochodniami nad Wisłą

Sobotnie atrakcje towarzyszące:

 • Plenerowa wystawa fotografii Jacka Marczewskiego „Powidoki wiślane szypra Kałuży”
 • binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
 • warsztaty ginących zawodów, m.in. okrętowy cieśla i żaglomistrz wiślany
 • kącik zielarski wraz z warsztatami „Właściwości lecznicze roślin, które rosną wokół nas”
 • potrawy regionalne Urzecza
 • stoiska twórców ludowych
 • warsztaty wycinanki
 • spotkanie z twórcami bajek „Szaman z rzeki – opowieści wiślane” Maria Dryhub & Andrzej Stański
 • gościnnie: pychówki, baty, galarki, galary, szkuty, dubasy i łodygi
 • stoisko promocyjne Gminy Karczew, wystawa pt. „Brzegi Wisły” Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie
 • po stronie Karczewa: wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa, prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew

Niedziela 12.05

Ostroga na Wiśle

8:00 – Msza święta

12:00 Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy

Rokiczanka

Początki zespołu sięgają 2001 roku, kiedy to grupa przyjaciół, pasjonatów polskiej muzyki ludowej z podlubelskiego Rokitna postanowiła na poważnie zająć się folklorem. Od tego czasu Rokiczanka z sukcesem oprowadza słuchaczy po magicznej krainie folkloru, pełnego spontaniczności, radości ale również zadumy i nostalgii. Zespół jest muzycznym „tyglem”, splatającym w sobie dwa różnorodne światy. Pierwszy z nich tworzą śpiewacy – miłośnicy kultury ludowej, poświęcający się bez reszty propagowaniu naszej polskiej tradycji. Drugi stanowią muzycy, którzy w doskonały sposób łączą instrumentalną wirtuozerię z tradycyjnymi melodiami muzyki ludowej. Wszystkich łączy wspólna pasja działania i tworzenia. Utwory zespołu wypełnione autentycznymi dźwiękami dawnej wsi, pokazują, że polski folklor jest wciąż modny, rześki i wiecznie młody. W 2016 roku zespół otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

W 2011 r. Rokiczanka wydała album „W moim ogródecku”, na którym zostały umieszczone autorskie opracowania wybranych pieśni z Lubelszczyzny oraz innych regionów Polski. Dopełnieniem sukcesu stał się album „Oj, zagraj mi muzyko!” wydany pięć lat później. Kluczem do sukcesu było połączenie tradycyjnych piosenek folklorystycznych z nowatorskimi aranżacjami, radiowym brzmieniem oraz barwnymi klipami, prezentującymi autentyczne życie i zwyczaje dawnej wsi. Wielomilionowe odsłony teledysków zespołu świadczą o niezanikającej modzie na polską muzykę ludową a „rokiczankowy” styl przysporzył fanów w różnych zakątkach naszego globu.

Żeglarze siedmiu mórz

Spektakl Teatru Rozrywki Trójkąt to ekscytujące morskie opowieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, historią marynistyki oraz fantastycznymi, żeglarskimi legendami. Jest skonstruowany z nieprawdopodobnych fabuł, które, co najciekawsze, w większości są oparte na rzeczywistych wydarzeniach, jednak mocno zmienionych i ubarwionych. Przedstawienie ma także walory edukacyjne. Oglądając spektakl, dowiemy się wiele o geografii, przyrodzie i historii. Komediowy spektakl jest bardzo dynamiczny, z naciskiem na przygodowy aspekt żeglarstwa. XVII-wieczny klimat epoki wielkich żaglowców budują także barwne, bogate kostium i irlandzka muzyka folkowa w stylu ceili. Spektakl zawiera sporą dozę interakcji z widownią oraz wykorzystuje animowane formy lalkowe. Osią spektaklu jest powrót na ląd dwóch skonfliktowanych „wilków morskich”, którzy snują swoje opowieści.

Wystawa „Powidoki wiślane szypra Kałuży”

Wystawa fotografii Jacka Marczewskiego zatytułowana „Powidoki wiślane szypra Kałuży” prezentuje poetyckie obrazy Wisły i ludzi rzeki  – trochę bajkowe, zatrzymane pod powiekami i w pamięci. W 2019 r. będzie można ją obejrzeć w kilkunastu nadwiślańskich miastach i miejscowościach oraz w Orleanie na Festiwalu Loary, największym europejskim festiwalu tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. Wystawa prezentuje czterdzieści zdjęć zrobionych w ciągu ostatnich pięciu lat. „Na rzece spotkałem szypra Jarosława Kałużę, człowieka który trzynaście razy przepłynął Wisłę trasą dawnych flisaków. Tygodnie, gdy Kałuża płynie niesiony nurtem do morza, to całe jego życie. Stąd tytuł wystawy” – mówi autor fotografii.

Jacek Marczewski od 1983 roku zawodowo zajmuje się fotografią newsową, polityczną, społeczną, sportową. Obecnie pracuje jako fotoreporter w Gazecie Wyborczej, współpracuje z pozostałymi tytułami wydawnictwa Agora oraz pismami innych wydawców. Jest wiceprezesem Press Club Polska. Ponadto od sześciu lat pływa po Wiśle, własnoręcznie zbudowaną repliką drewnianej łodzi wiślanej typu bat. Bierze udział we wszystkich najważniejszych wydarzeniach związanych z rzeką i promuje jej walory.

Spotkanie z twórcami bajek „Szaman z rzeki – opowieści wiślane”

Mariia Dryhub & Andrzej Stański

Konkurs na malowankę przeprowadzony wśród dzieci podczas warsztatów. Wprowadzenie w świat wiślanych opowieści SZAMAN Z RZEKI – czytanie fragmentów bajek, opis postaci i statku. Improwizacje bajkowe z kostkami szamana czyli wspólna opowieść o przygodach członków załogi. Zabawa dla zebranych słuchaczy. Warsztaty ciesielskie, podczas których będzie można poznać elementy wyposażenia żeglarskiego oraz nauczyć się pracy w drewnie tradycyjnymi narzędziami.

Tak bawiliśmy się w ubiegłym roku …

Sobota, 11 maja, godz. 13.30

Gassy nad Wisłą (gmina Konstancin-Jeziorna)

Wstęp wolny

Możliwość komentowania jest wyłączona.