5. URODZINY HUGONÓWKI

Świętujemy 5-lecie otwarcia Konstancińskiego Domu Kultury w odrestaurowanej willi Hugonówka. Dokładnie w maju 2014 roku nasza nowa siedziba otworzyła swe podwoje dla gości, a dla nas otworzyły się zupełnie nowe możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych. KDK zyskał salę widowiskową, galerię oraz nowe sale na zajęcia, warsztaty i spotkania. Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić zarówno dorosłych, jak i dzieci i młodzież do wspólnej zabawy.

15.00  Co w szafie piszczy – spektakl plenerowy dla dzieci (plener)

Każda szafa skrywa w sobie wiele magicznych tajemnic, ukrytych skarbów i sekretów czekających na odkrycie. Do odkrycia co w jednej z takich szaf piszczy zaprasza arcyciekawskie rodzeństwo Zośki i Jasia. Kiedy w domu dzieciaki zostają sam na sam z szafą babci i dziadka rozpoczyna się przygoda! Niesforne rodzeństwo znajduje skarby, oswaja potwory, odgrywa różne postaci – mola Zdzisława, Ciotkę Wandę, Płaszczarza Rękawiastego czy oddział Skarpeciaków. Odkrywa również rodzinne tajemnice i historie sprzed lat. Szafa staje się świetnym miejscem do zabawy, uruchamia wyobraźnię i mieści wszelkie niekonwencjonalne dziecięce pomysły. Spektakl zaskakuje różnorodnością form. Obok aktorów do życia budzą się lalki, ożywają przedmioty, maszerują skarpety. To feeria ruchu, barw, muzyki i słów.

16.00  Występy grup muzycznych KDK (altana)

  • Zespół Gitar klasycznych pod kierownictwem i z czynnym udziałem instruktora Dariusza Kwiatkowskiego zaprezentuje się w repertuarze klasycznym i rozrywkowym. Wystąpią: Małgosia Bosek, Weronika Bosek, Maja Stawiarska, Julia Opala, Monika Urbańska, Oleg Bałabanow oraz Patryk Wojciechowski.
  • Uczestnicy sekcji Keyboard/akordeon pod kierownictwem instruktora Roman Rudowskiego. Wystąpią: Aleksander Wąsik, Patryk Wojciechowski, Juliana Boer, Natalia Wojciechowska oraz Laura Szustkowska.

16.45 BCA FLASH – Teatr improwizacji (altana)

Teatralna grupa improwizacyjna działająca od 2011 roku. Kolebką zespołu jest Konstanciński Dom Kultury, powstał podczas warsztatów towarzyszących Festiwalowi 321 Impro. Grupa utalentowanych chłopaków szybko zyskała sympatię publiczności, nie tylko w Konstancinie, lecz także w Warszawie i innych miastach. Młodzi komicy z grupy BCA Flash na scenie są jak tequila, rollercoaster i naga kąpiel w oceanie. Ich piorunujące spektakle rozsadzają najlepsze lokale i bawią publiczność do łez. Improwizacja teatralna, którą zobaczymy podczas show, polega na błyskawicznym, odgrywaniu na scenie tego, co widz zapragnie zobaczyć, bez scenariusza i wcześniejszych prób. Publiczność rządzi! Świetna zabawa gwarantowana!

17.30 Feta urodzinowa z THE WARSAW DIXIELANDERS (altana)

Wielka feta z okazji 5. urodzin Hugonówki. Ucztowanie w plenerze przy wspólnym stole pełnym smakołyków umili muzyka zespołu The Warsaw Dixilanders. Zespół zagra stary dobry  jazz, muzykę dixielandową oraz znane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed i powojennego. Oryginalne brzmienie i wykonanie gwarantują publiczności świetną zabawę. Nie zabraknie także urodzinowego tortu. Pochwalcie się swoimi wypiekami. Zachęcamy do udziału w konkursie na najsmaczniejszy tort jubileuszowy. Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody. A dla wszystkich uczestników smakowita uczta!   

18.30 Spotkanie autorskie z Ewą Cielesz (galeria)

Ewa Cielesz, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, a także krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (Filia Wrocław), Wydział Reżyserii. Zafascynowana teatrem i poezją pisze scenariusze, opowiadania, wiersze dla dzieci i dorosłych. Od lat instruktor teatralny w KDK. Na tym polu osiąga sukcesy: czterokrotnie wraz ze swoim zespołem zdobyła Grand Prix Festiwalu Małych Form za sztuki swojego autorstwa. Opublikowała m.in.: zbiorki poezji: Dla was dzieciaki (2002), Skarby z szuflady (2005), Gdy ujrzysz gwiazdę (2005) —oraz Sentymenty (2004) i Między jasnością i czernią (2006) — tomiki poetyckie dla dorosłych. Od jakiegoś czasu pisze też powieści: Niskie drzewa, czy trylogię Córka cieni (spotkanie w KDK w kwietniu 2016).

Tematem spotkania będzie pierwszy tom kolejnej trylogii Ewy zatytułowanej Pochyłe niebo.

ĆMA – to opowieść osadzona w latach 70. ciemnego PRL-u. Bohaterką jest dziewczyna, która dokonując pierwszego dorosłego wyboru, traci szansę na zaplanowane i ustabilizowane życie. Śledząc jej losy, widzimy jak gubi się w uczuciach i ocenach, potyka o własne bardziej, lub mniej przemyślane koncepcje. Niepewność i lęk przed jutrem potęguje jeszcze przytłaczająca atmosfera gierkowskiej Polski.

20.00 Koncert Sławka Uniatowskiego (Amfiteatr, Park Zdrojowy)

Tegoroczny Letni Sezon Artystyczny w Konstancinie otworzy Sławek Uniatowski. To wybitny wokalista, multiinstrumentalista oraz autor muzyki i tekstów piosenek. W tym roku otworzy sezon koncertem „Metamorphosis”. Repertuar wokalisty to wyjątkowa mieszanka jazzu, soulu, popu z lekką dawką rytmów brazylijskich. Zabrzmią autorskie kompozycje do tekstów własnych oraz Tomasza Organka, Michała Zabłockiego oraz Janusza Onufrowicza. Usłyszymy piosenki o miłości, przyjaźni, przemijaniu, nadziei i akceptacji samego siebie.

21.30 Potańcówka w altanie

Zapraszamy wszystkich miłośników tańca, bo na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Nastrojowe „przytulanki” przeplatać się będą z gorącymi rytmami. Nie zabraknie ponadczasowych dancingowych szlagierów i najnowszych hitów, królujących na klubowych parkietach. Świetna zabawa gwarantowana. Potańcówkę w altanie poprowadzi dj.

14.00 – 19.00 Dodatkowe atrakcje

 MALOWANIE GRAFFITI (plener)

Street art w parku? Czemu nie? Lokalni street-artowcy stworzą swoje dzieła na specjalnie przygotowanych tablicach ulokowanych między drzewami w pobliżu Hugonówki. Będzie można podziwiać dzieła powstające różnymi technikami graffiti. Przyjdźcie zobaczyć jak nasi writerzy tworzą swoje niesamowicie barwne prace.

WARSZTATY RZEŹBY (Hugonówka)

Zapraszamy na wspólne tworzenie instalacji przestrzennej, która będzie mniejszą kopią willi Hugonówka. Rzeźba będzie alegorią społeczeństwa, w którym każda część wpływa na całą konstrukcję, w tym wypadku społeczności lokalnej, która angażując się w działania prowadzone przez KDK ma kształtuje kulturę. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Warsztaty poprowadzi Michał Mioduszewski – artysta, animator działań kulturalnych o charakterze partycypacyjnym i społecznym.

WARSZTATY PLASTYCZNE – MALOWANIE HUGONÓWKI (plener)

Hugonówka to miejsce gdzie dużo się dzieje, a  swoje pasje mogą realizować młodzi i starsi  mieszkańcy Konstancina i gminy. Teatr, śpiew, nauka gry na instrumentach, nauka rysunku, rzeźba, brydż, planszówki, wystawy, spotkania, literatura – to wszystko w jednym miejscu.

Spróbujemy to namalować podczas plenerowych warsztatów na specjalnie przygotowanej makiecie wnętrza Hugonówki. Zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnej zabawy.

ANIMACJE BALONOWE (plener)

Balloon Duo czyli wędrowny Balonowy Cyrk przemierza Polskę dając różne występy oraz rozrywkę i uśmiech dzieciom. Oprócz tworzenia balonowych zwierzaków-cudaków animatorzy zajmą się także malowaniem dziecięcych twarzy oraz stworzą fabrykę baniek mydlanych.

WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZU HUGONÓWKI (sala multimedialna)

W 2011 roku Konstanciński Dom Kultury rozpoczął realizację projektu o nazwie Wirtualne Muzeum Konstancina, którego celem było i jest nadal gromadzenie wiedzy  i materiałów związanych z historią Konstancina-Jeziorny. W 2014 r., kiedy główną siedzibą KDK stała się Hugonówka, działania te zostały zintensyfikowane, a liczba zebranych materiałów znacząco się powiększyła.

Z okazji 5-lecia Hugonówki przygotowaliśmy wystawę, na której pokażemy najciekawsze  fotografie, dokumenty, dzieła sztuki i pamiątki związane z historią Konstancina-Jeziorny. Mamy nadzieję, że w przyszłości staną się one częścią Muzeum Konstancina-Jeziorny – miejsca, którego bogata i ciekawa historia warta jest utrwalenia i udostępnienia szerszemu niż obecnie gronu odbiorców.

FOTOAKCJA (plener)

5. Urodziny Hugonówki będą doskonałą okazją, by zrobić sobie z jubilatką oryginalne i niepowtarzalne zdjęcie. Zachęcając Was do urodzinowej akcji, przygotujemy na tę okazję zabawne tabliczki, które sprawią, że wasze fotografie będą jedyne w swoim rodzaju. Zapraszamy przed Hugonówkę, a po imprezie opublikujemy najfajniejsze zdjęcia na naszym Facebooku.

WYSTAWA KLUBU FOTOGRAFICZNEGO F8

Klub Fotograficzny f8 powstał we wrześniu 2003 roku. W minionym roku obchodził 15-lecie swojej działalności. To dobry moment, aby przedstawić zainteresowania fotograficzne aktualnych członków Klubu. Z takim właśnie założeniem powstała wystawa, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy. Zdjęcia powstały w różnych miejscach Polski i świata. Różna jest też ich tematyka. Wszystkie fotografie zostały opatrzone tytułem i miejscem ich wykonania. Każdy z autorów zamieścił krótką informację o sobie. Członkami Klubu są ludzie w różnym wieku, różnych profesji, których łączy jedna wspólna pasja – fotografia. To grupa zagorzałych pasjonatów, którzy zajmują się różnymi rodzajami fotografii: makrofotografią, fotografią krajobrazową, przyrodniczą, portretową, reportażową. Od początku działalności przez Klub przewinęła się ponad setka osób. Dzisiaj Klub liczy piętnastu aktywnie działających członków. Na działalność Klubu składają się comiesięczne spotkania w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka”, na których oglądamy nasze zdjęcia i rozmawiamy o fotografii. Spędzamy również wspólnie czas na plenerach fotograficznych oraz uczestniczymy w różnych lokalnych wydarzeniach, dokumentując je fotograficznie. Staramy się prezentować swoją twórczość otoczeniu. Wielu członków naszego Klubu ma swoje indywidualne osiągnięcia: prezentują swoje prace na wystawach indywidualnych, otrzymują nagrody na ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Kilku posiada własne strony internetowe. Mamy wiele nowych pomysłów na kolejne lata naszej działalności. Zapraszamy do naszego grona wszystkich, którzy pasjonują się fotografią. Dołączcie do nas i rozwijajmy naszą pasję wspólnie.

KONKURS KWIATY POLSKIE – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU (altana, godz. 16.30-16.45)

W związku z przypadającą w 2019 roku 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego Konstanciński Dom Kultury zaprosił uczniów szkół podstawowych oraz  gimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym i literackim – Kwiaty polskie.

Zadanie konkursowe polegało na: przygotowaniu pracy plastycznej wykonanej techniką witrażu na podłożu papierowym z wykorzystaniem materiałów tj.: papier, bibuła,  klej, karton, tektura w  formacie A3 albo napisaniu wiersza.

Niedziela, 26 maja, godz. 14-23

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny

Możliwość komentowania jest wyłączona.