KULTURALNE LATO Z KDK 2018

Kulturalne Lato z KDK 2018

Tegoroczna akcja Kulturalne Lato z KDK 2018 przebiegała pod hasłem Natura. Podobnie jak w latach ubiegłych uczestniczyły w niej dzieci w wieku 6-11 lat. W sumie przez dwa tygodnie lipca (2-13.07) w różnorodnych warsztatach, zabawach, wycieczkach wzięło udział 40 osób.

Program akcji obejmował: warsztaty artystyczne Bliżej natury, warsztaty muzyczne Muzyczne pejzaże, gry i zabawy ruchowe Trzy, dwa, jeden start oraz warsztaty plastyczne Sztuka na wesoło.

Podczas warsztatów Bliżej natury zapoznaliśmy się z nową formą sztuki Land Artem czyli sztuką ziemi. Wykorzystując naturalne materiały oraz kreatywności dzieci zrobiliśmy piękne prace zarówno w przestrzeni jak i w budynku KDK. Bardzo często dzieci same zbierały materiały potrzebne do warsztatów podczas spacerów w okolicy Hugonowki. Oczywiście pracowaliśmy także w oparciu o materiały zakupione wcześniej: kamienie, korę, ziemię, ziarna zbóż lub podarowane przez kwiaciarnie – płatki kwiatów. Dzieci bardzo chętnie i z wielką radością tworzyły prace. Widać było, że kontakt z naturą, przeniesienie pomysłów z tradycyjnej kartki w przestrzeń odpowiada im i inspiruje.

Drugi głównym sposobem spędzania czasu podczas akcji były gry i zabawy sportowe Trzy, dwa jeden start. Naturalna potrzeba ruchu, współdziałanie podczas gier zespołowych czy naturalna potrzeba rywalizacji wywoływało podczas tych zajęć dużo śmiechu, radości ale i wymagało wysiłku, szczególnie podczas upalnych dni pierwszego tygodnia akcji. Wykorzystując piłki, obręcze, chustę Klanza i szereg innych przyrządów biegaliśmy, graliśmy, skakaliśmy, rzucaliśmy do celu.

Dobrze bawiliśmy się także podczas warsztatów muzycznych, czy to podczas spacerów dźwiękowych, czy tworząc Orkiestrę Natury lub partytury graficzne. Dzieci tworzyły także inscenizacje Czterech pór roku, Karnawału zwierząt, pląsały w takt muzyki, śpiewały piosenki, wykonywały ćwiczenia „czyszczenia uszu”.

Byliśmy na dwóch wycieczkach – w Puszczy Kozienickiej oraz na farmie Cztery Pory Roku. Na jedną wybraliśmy się autokarem, a na drugą komunikacją miejską, a wracaliśmy pieszo. Dzieci świetnie sobie poradziły podczas długiego spaceru z Powsina do Hugonówki. Uczestniczyliśmy także w warsztatach Rysunek 3D oraz zwiedzaliśmy wystawę rzeźb Jasna strona mocy, po której oprowadzała nas autorka Beata Czapska. Obejrzeliśmy także dwa filmy: Robaczki z Zaginionej Doliny i Dawno temu w trawie.

Dwa tygodnie minęły na dobrej zabawie, w atmosferze radości i uśmiechu.

IMG_0315

IMG_0388

IMG_0437

IMG_0355

IMG_0364

IMG_0434

IMG_0475

IMG_0490

IMG_0523

IMG_0614

IMG_0618

IMG_0640

IMG_0651

IMG_9550

IMG_9559

Już 2 lipca startuje akcja Kulturalne Lato z KDK 2018. Zajęcia będą odbywały się przez dwa tygodnie lipca (2-13.07), a ich motywem przewodnim będzie NATURA. Czerpiąc z natury oraz wykorzystując naszą wyobraźnię będziemy odkrywać i tworzyć, bawić się i uczyć.

W programie m.in.:

Warsztaty artystyczne Bliżej natury; warsztaty autorskie Pauliny Szewczyk

Zajęcia edukacyjne wykorzystujące Land Art czyli sztukę ziemi. Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci z nową formą sztuki, twórcze wykorzystanie naturalnych materiałów, rozwijanie kreatywności, kontakt z naturą, przeniesienie pomysłów z tradycyjnej kartki w przestrzeń natury.

Warsztaty muzyczne Muzyczne pejzaże – Maria Jakubczyk

Zajęcia edukacyjne obejmujące: spacery dźwiękowe, zabawy ruchowe przy muzyce, naukę piosenek, odkrywanie dźwięków natury.

Gry i zabawy ruchowe Trzy, dwa, jeden start – Dorota Pawlik

Zabawy ruchowe – celem tych zajęć jest zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu wynikającej z rozwoju dziecka. Zabawy ruchowe ponadto wprowadzają radosny nastrój i dobre samopoczucie. Będziemy zatem skakać, biegać, rzucać, grać w piłkę…

Warsztaty plastyczne Sztuka na wesoło – Ewa Panasiuk

Na warsztatach będziemy twórczo interpretować dzieła znanych mistrzów. Wykorzystując farby, resztki materiałów, cekiny, tasiemki, krepinę znanym dziełom nadamy nowe oblicze. Mamy nadzieję, ze będziemy się dobrze bawić, a przy okazji dowiemy się co nieco z historii sztuki.

Kulturalne Lato z KDK 2018 – Program szczegółowy

Miejsce – KDK, ul. Mostowa 15

Płatności – 60,00/ za tydzień plus koszt wycieczek (bilety wstępu)

Wypoczynek zgłoszony do Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Uwaga! Lista zamknięta

Ramowy plan dnia (jeden dzień w tygodniu – wycieczka)

9.00 – 9.30 – Swobodna zabawa, zabawy integracyjne.

9.30 -11.30 – Zajęcia warsztatowe i edukacyjne

11.30 – 12.00 – Przerwa (posiłek w zakresie własnym)

12.00 – 14.00 – Zajęcia warsztatowe (piątek –Wakacyjne kino)

14.00 – 15.00 – Gry planszowe, zabawy ruchowe i słowne, spacery, czytanki