Muzeum Stefana Żeromskiego

Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny znajduje się w willi Świt przy ul. Żeromskiego 4, w której pisarz mieszkał wraz z żoną i córką.

Muzeum można zwiedzać:
– w sezonie letnim, od 1 maja do 14 października, w środy, soboty i niedziele (w dni bezdeszczowe), w godz. 11.00 – 17.00.
– w sezonie jesienno-zimowym, od 15 października do 30 kwietnia, po wcześniejszym ustaleniu terminu: z kustoszem, tel. 666 700 009; fundacją, tel: 609 575 014 lub administracją, tel. 22 717 41 60.
Zwiedzaniu towarzyszą prelekcje o życiu i twórczości rodziny Żeromskich. WSTĘP WOLNY. Zapraszamy.
Więcej: http://www.domzeromskiego.pl

Obecnie w willi znajduje się m.in. gabinet Stefana Żeromskiego, z jego biurkiem, fotelem i kanapą. Można również zobaczyć rodzinne pamiątki, fotografie, obrazy, pierwsze wydania książek, a także przedmioty codziennego użytku. Willa Świt została zbudowana w 1913 roku, według projektu architekta Leona Chrzanowskiego, który wybudował ją dla malarza Zdzisława Jasińskiego. W lipcu 1920 roku Stefan Żeromski odkupił willę i mieszkał w niej z żoną i córką do końca życia (zmarł w listopadzie 1925 roku). Pisarz uwielbiał spacerować po letnisku, a także zajmować się ogrodem i domowymi pracami. W willi Żeromscy spędzali wiosnę, lato i część jesieni, dzieląc je między Konstancin i wakacyjne wyjazdy nad morze. Przed zimą przeprowadzali się do Warszawy.
W konstancińskim okresie życia pisarza powstały wybitne dzieła, m.in. dramaty „Ponad śnieg bielszym się stanę”, „Biała rękawiczka”, „Uciekła mi przepióreczka”, słynny reportaż polityczny „Na probostwie w Wyszkowie”, rozprawa o drogach kultury współczesnej „Snobizm i postęp”, dzieło historyczne „Wiatr od Morza”, i koronujące jego twórczość „Przedwiośnie”. Ponadto dwa opowiadania „Wilgę” i „Pomyłki” Żeromski poświęcił właśnie Konstancinowi, opisując w nich m.in. jego przyrodę oraz fascynujący pierwszowojenny cmentarz w Maryninie.
Muzeum prowadzi Konstanciński Dom Kultury we współpracy z Fundacją na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim