hugonowka-1966

Konstanciński Dom Kultury „KDK” w Konstancinie – Jeziornie to nowoczesna placówka działająca na rzecz kultury i edukacji jak również dziedzictwa kulturowo-historycznego miasta.

Od 2014 roku siedziba główna „KDK” mieści się w zabytkowej willi „Hugonówka” przy ul. Mostowej 15, w sąsiedztwie Parku Zdrojowego, tuż nad brzegiem rzeki Jeziorki. Willa powstała w latach 1902-1903 na zlecenie Hugona Seydla. Na przestrzeni przed- i powojennej historii willi, działał tutaj zakład przyrodoleczniczy, pensjonat i kino Beata. Zrewitalizowana „Hugonówka” jest dzisiaj nowoczesnym obiektem, w którym znajduje się: sala widowiskowa, sale konferencyjne, galeria, pracownia multimedialna i plastyczna oraz klubokawiarnia.

Na bogaty repertuar wydarzeń kulturalnych „KDK” składa się m.in.: Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 321 Impro, Jazz Zdrój Festiwal, Letni Sezon Muzyczny w Parku Zdrojowym czy Dni Konstancina. W ciągu roku odbywają się wystawy jak również prowadzona jest szeroko rozumiana edukacja artystyczna. Filie KDK działają przy ul. Jaworskiego 18 i Sobieskiego 6 w Konstancinie-Jeziornie.

hugonowka-5aOferta kierowana jest do mieszkańców ze wszystkich grup wiekowych. Z myślą o najmłodszych prowadzone są m.in. zajęcia plastyczne, lekcje gry na instrumentach oraz warsztaty twórczego rozwoju. Proponujemy również zajęcia taneczne, warsztaty impro i musicalowe. Szeroki wachlarz działań adresowany jest również do dorosłych mieszkańców.

Dużym powodzeniem cieszy się Klub Filmowy oraz Klub Podróżnika, zrzeszający miłośników bliższych i dalszych wojaży.  Pasjonaci filozofii znajdą swoje miejsce w Socrates Cafe, zaś dla fanów literatury mamy Dyskusyjny Klub Książki. Pełną ofertę kulturalną można znaleźć w zakładce SEKCJE i KLUBY TEMATYCZNE.

W siedzibie KDK często goszczą artyści sztuk plastycznych, teatru i muzyki. Na stałe współpracujemy z teatrem improv AB OVO – zespołem, którego spektakle opierają się na improwizacji i interakcji z publicznością. W repertuarze można znaleźć koncerty uznanych wykonawców muzyki jazzowej i popularnej, jak również wystawy malarstwa i fotografii.

Dzieje instytucji datują się od roku 1977, kiedy to miejscowa Rada Narodowa powołała do życia Miejsko-Gminny Ośrodek Propagandy i Kultury w Konstancinie-Jeziornie z siedzibą przy ulicy Oborskiej 2. W 1987 roku z nazwy zniknęło słowo „propaganda”; w tym samym czasie Ośrodek wpisano do rejestru instytucji upowszechniania kultury. Nazwę  na Konstanciński Dom Kultury przekształcono w 2005 roku.