FLIS FESTIWAL

Flis Festiwal na Urzeczu 

W podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal czyli spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji.

Urzecze – gwarowo zwane Łurzycem – tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.

Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe łurzyckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek.
                                                                                                                                                                 

dr Łukasz Maurycy Stanaszek

VI Flis Festiwal odbędzie się 13 i 14 maja 2017 roku.

Więcej informacji na temat Flis Festiwalu znajdą Państwo tutaj.

UWAGA! ZGŁOSZENIA WYSTAWCÓW DO 27 KWIETNIA

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności twórców ludowych, przedsiębiorców, koła gospodyń wiejskich oraz firmy i instytucje do wzięcia udziału w VI Flis festiwalu, który odbędzie się 13 maja  2017 r. w Gassach nad Wisłą w godz. 13.00 – 20.00.

Warunki udziału we Flis Festiwalu:

  • wystawca przyjeżdża na własny koszt
  • posiada własny namiot, stolik i krzesła
  • organizator nie pobiera żadnych opłat „placowych”
  • wystawca powinien mieć wszystkie aktualne dokumenty wymagane przy prowadzeniu działalności
  • zgoda na udział w imprezie wyłącznie na podstawie wypełnionej karty zgłoszenia, przesłanej elektronicznie  na adres agryglicka@konstancinskidomkultury.pl do dnia  27 kwietnia

W przypadku dużej liczby zgłoszeń, organizator zastrzega sobie prawo wyboru propozycji najbardziej odpowiadających charakterowi wydarzenia.

jarmark-karta-zgloszenia