CHÓR GRAPA GOSPEL FAMILY

Chór Gospel Piast & Grapa Family dla młodzieży i dorosłych

Prowadząca: Aleksandra Puacz – Markowska.

Pierwsze spotkanie: 16 września, godz. 18.00, KDK ul. Sobieskiego 6. Zajęcia bezpłatne

Chór powstał w listopadzie 2005 roku z inicjatywy wokalistki i dyrygentki, Aleksandry Puacz-Markowskiej. Grupa zadebiutowała koncertem 10 czerwca 2006 podczas corocznych Dni Konstancina. W czerwcu 2007 chór odbył swoje pierwsze tournee koncertowe (Czechy – Poděbrady). W październiku tego samego roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piasecznie powstała bliźniacza grupa wokalna. Od niedawna obydwa zespoły koncertują wspólnie jako Piast & Grapa Family Gospel Choir. Mimo krótkiego okresu chór ma już na swoim koncie znaczące osiągnięcia artystyczne:

• III nagroda w ramach konkursu chórów na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel
  • Standard Gospel Days 2008
  • Grand Prix IX Regionalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Pruszkowie (styczeń 2008)

Od początku swojej działalności chór specjalizuje się w wykonawstwie muzyki gospel i negro spiritual. Ponadto, w swoim repertuarze ma różne pieśni religijne, od klasycznych, tradycyjnych kolęd polskich i obcych (m.in. XIV- i XV-wiecznych kolęd łacińskich i staroangielskich) po znane amerykańskie standardy okołoświąteczne, pieśni pasyjne i wielkopostne. Od niedawna współpracuje też z pianistą Maciejem Morgunem. Chór prowadzi bogatą działalność koncertową, głównie w Konstancinie i okolicach.

Opiekun i dyrygent chóru – Aleksandra Puacz-Markowska, muzyk, wokalistka i dyrygent; absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, solistka i manager zespołu Ars Antiqua, animator kultury, wieloletni prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (Oddział Mazowiecki), inicjatorka i pomysłodawczyni wielu międzynarodowych i ogólnopolskich imprez, w tym warsztatów gospel w ramach festiwalu „Warsaw Gospel Days”.