WYSTAWY

MAŁGORZATA POMORSKA
SEN NOCY LETNIEJ
Wystawa malarstwa, rysunku i grafiki
28 stycznia – 25 lutego 2018

Hugonówka
ul. Mostowa 15

Małgorzata Pomorska (ur. 1979) jest absolwentką Wydziału Grafiki Warsztatowej Europejskiej Akademii Sztuk. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2004 roku, pod kierunkiem prof. Waldemara Szysza. Aneks do dyplomu z suchego pastelu, zrobiła pod kierunkiem dr Anety Jaźwińskiej. Od kwietnia 2004 roku jest pedagogiem i menadżerem w Montessori Academy for International Children.  Artystka prezentowała swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Nicei, Sztokholmie, Londynie, Miami na Florydzie, Waszyngtonie, Paryżu, Kopenhadze, Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.
Swój dorobek artystka prezentuje w większości w formie prac na papierze: pasteli, akwarel i grafik. Jest zafascynowana tradycyjnymi technikami graficznym w wykorzystywaniu których również dostrzega elementy magii. W akwaforcie końcowy efekt pracy jest odwrotnością projektu, jego lustrzanym odbiciem. W dodatku, trudno przewidzieć, w jaki sposób  to, co wyrysowane na płytce pokrytej werniksem,  po wytrawieniu, zaistnieje na odbitce. Zawsze bowiem kreska,  jej odcinek czy plama mimowolnie mocniej zaakcentowane mogą stać się innym od zamierzonego środkiem wyrazu. Ta nieprzewidywalność końcowego efektu stanowi zdaniem artystki o magii akwaforty.


MIROSŁAW MASZLANKO
ZWIEŃCZENIA
Instalacja plenerowa

Park Zdrojowy w pobliżu Hugonówki
9 września 2017 – 9 czerwca 2018

„Zwieńczenia” to druga po „Sklepieniach” instalacja zrealizowana przez Mirosława Maszlanko w 2017 roku w Konstancinie. Tym razem artysta stworzył plenerową rzeźbę z wikliny, której kształt nawiązujący do zwieńczeń wież w tradycyjnej architekturze powstał pod wpływem inspiracji projektami architektonicznymi Jerzego Nowosielskiego. Rzeźba, umieszczona w plenerze, nad brzegiem Jeziorki, doskonale wpisuje się w krajobraz i pozostawia szerokie pole do interpretacji. Artysta przy okazji rozważań na jej temat napisał tak: „Interesują mnie strefy graniczne różnych stanów materii, stanów świadomości, przenikanie tego co świadome, z tym co przed i po świadomości. Architektura natury i architektura cywilizacji, porządek zastany i tworzony, to co widoczne i niewidoczne, wyobrażone i dotykalne. Uciekam od jednorodnych powierzchni. Lubię przenikanie powietrza, światła, wody. Skręcam z wikliny kręgi zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w spiralnym wznoszeniu, cykliczności i powtórzeniu…”
Instalacja powstała  dla uczczenia rocznicy 120-lecia powstania Konstancina i 100-lecia tutejszych tradycji uzdrowiskowych.
Kurator: Hanna Kaniasta
Zwieńczenia_1a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEATA CZAPSKA
FIVE DREAMS

15 maja – 15 grudnia 2017

Plenerowa wystawa rzeźb
Park Zdrojowy w pobliżu Hugonówki

W konstancińskim Parku Zdrojowym, niedaleko Hugonówki stanęło niecodzienne dzieło – grupa rzeźbiarska BEATY CZAPSKIEJ przedstawiająca watahę biegnących wilków. Tytuł FIVE DREAMS, odwołuje się do marzeń na temat nieposkromionej wolności i dzikości, a także innych znaczeń związanych z wilkami, takich jak umiejętność życia w grupie, solidarność, współpraca, mądrość itp.
Rzeźba jest prezentowana w parku przy Hugonówce z okazji 120-LECIA KONSTANCINA i 100-LECIA UZDROWISKA-KONSTANCIN

BEATA CZAPSKA ukończyła Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. W 1974 r. wyjechała do Paryża, gdzie podjęła studia w École Nationale des Beaux Arts oraz w prywatnej pracowni rzeźby René Coutelle’a. Twórczość w zakresie rzeźby, rysunku oraz projektowania architektury. Mieszka we Francji.
Kurator: Hanna Kaniasta

FIVE-DREAMS_PLAKAT1-724x1024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONSTANCIN – 12 LAT LETNISKA, 100 LAT UZDROWISKA
Wystawa plenerowa
Park Zdrojowy, ul. Sienkiewicza w pobliżu ul. Piłsudskiego

Z okazji 120-lecia Konstancina i 100-lecia Uzdrowiska Konstancin zapraszamy na wystawę plenerową poświęconą historii najelegantszego niegdyś letniska w okolicach Warszawy, następnie również uzdrowiska a obecnie jedynej miejscowości, której przysługuje status uzdrowiska na Mazowszu. Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej pokazujemy kluczowe momenty w historii Konstancina od powstania aż po czasy współczesne. Część druga poświęcona jest rodom i rodzinom, które Konstancin budowały i które w nim mieszkały.

Teksty i dobór materiałów ilustracyjnych: Hanna Kaniasta
Opracowanie graficzne: Cezary Puchniarz

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOBIETY DAWNEGO KONSTANCINA
Wystawa plenerowa
Park Zdrojowy w pobliżu Hugonówki
Czerwiec 2016 – czerwiec 2018

Malarki, pisarki, dziennikarki, fotografki, architektki, śpiewaczki operowe, nauczycielki, lekarki i filantropki żyjące w przedwojennym Konstancinie to bohaterki wystawy plenerowej w Parku Zdrojowym. Ich rola nie tylko w życiu dawnego Konstancina ale również Warszawy i Polski jest warta uwagi i upamiętnienia. Działając na polu rozmaitych dziedzin zasłużyły się w utrzymywaniu polskości pod zaborami, chroniły zdrowie i życie, wspierały poszkodowanych i ubogich, dostarczały niezapomnianych przeżyć estetycznych i intelektualnych, wprowadzały „kobiecą wrażliwość” i „kobiecy punkt widzenia” do architektury i dokumentowały istniejącą rzeczywistość. Na wystawie pokazujemy archiwalne zdjęcia ze zbiorów Wirtualnego Muzeum Konstancina oraz zbiorów archiwalnych instytucji kultury Warszawy.

Teksty i dobór materiałów ilustracyjnych: Hanna Kaniasta
Opracowanie graficzne: Cezary Puchniarz

KOBOETY KONSTANCINA _PLAKAT