WYSTAWY AKTUALNE

ALEKSANDRA JASIŃSKA-NOWICKA
RYSUNKI I PASTELE
8 lipca – 31 sierpnia 2017

KDK, Hugonówka, ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna
Czynna od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 18.00

Wydawałoby się, że w dobie wszechogarniającej dominacji fotografii umiejętność portretowania była i jest dziedziną anachroniczną. Zdają się przeczyć temu rysunki i obrazy ALEKSANDRY JASIŃSKIEJ-NOWICKIEJ, najstarszej córki Zdzisława Jasińskiego, znanego niegdyś warszawskiego malarza i pierwszego właściciela willi „Świt” w Konstancinie. Artystka obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji i wrażliwością na piękno tworzyła przenikliwe portrety osób z najbliższego otoczenia, w tym przedstawicieli warszawskiej, lwowskiej i krakowskiej inteligencji, z którymi na ogół pozostawała w przyjaznych relacjach. Rysowała i malowała chętnie również akty oraz pejzaże i zajmowała się grafiką. Jej niezwykłe dzieła naznaczone skupieniem i wnikliwością zachwycają kunsztem i skłaniają do refleksji na temat naszego osobistego, często zbyt pośpiesznego i powierzchownego stosunku do otaczającej rzeczywistości.
ALEKSANDRA JASIŃSKA-NOWICKA (1901-1976) studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Karola Tichego. Ukończyła ją dyplomem w 1924 r. Studia kontynuowała we Francji, w paryskiej Académie de la Grande Chaumière, a potem, ponownie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Władysława Skoczylasa.
Przygotowana przez nas wystawa jest pierwszą od ponad dwudziestu lat prezentacją jej twórczości.

25C-4 Q76

FIVE DREAMS
Plenerowa wystawa rzeźb BEATY CZAPSKIEJ
15 maja – 15 grudnia 2017
Park Zdrojowy w pobliżu Hugonówki

W konstancińskim Parku Zdrojowym, niedaleko Hugonówki stanęło niecodzienne dzieło – grupa rzeźbiarska BEATY CZAPSKIEJ przedstawiająca watahę biegnących wilków. Tytuł FIVE DREAMS, odwołuje się do marzeń na temat nieposkromionej wolności i dzikości, a także innych znaczeń związanych z wilkami, takich jak umiejętność życia w grupie, solidarność, współpraca, mądrość itp.
Rzeźba jest prezentowana w parku przy Hugonówce z okazji 120-LECIA KONSTANCINA i 100-LECIA UZDROWISKA-KONSTANCIN

BEATA CZAPSKA ukończyła Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. W 1974 r. wyjechała do Paryża, gdzie podjęła studia w École Nationale des Beaux Arts oraz w prywatnej pracowni rzeźby René Coutelle’a. Twórczość w zakresie rzeźby, rysunku oraz projektowania architektury. Mieszka we Francji.

FIVE-DREAMS_PLAKAT1-724x1024