KRZYSZTOF HENISZ. MIĘDZY TRADYCJĄ A NOWOCZESNOŚCIĄ

Galeria i sala multimedialna w Hugonówce
22 października 2016 – 8 stycznia 2017
Krzysztof Henisz (1914-1978) jest jednym z najwybitniejszych artystów związanych z Konstancinem. Malarz, grafik, rysownik, ilustrator i ceramik, był współtwórcą projektu zwanego eksperymentem łysogórskim, polegającym na wykorzystaniu malarstwa do tworzenia barwnych, ceramicznych kompozycji  w architekturze. Wiele z nich zdobiło przestrzenie publiczne Warszawy m.in. Klub MPiK przy ul. Dąbrowskiego, kawiarnię Zielona Gęś przy Al. Niepodległości, Gmach Radia i Telewizji przy ul. Woronicza i Supersam Merkury na Żoliborzu. Dziełem Krzysztofa Henisza jest też mozaika na stacji transformatorowej STOCER-u w Konstancinie. Na wystawie prezentujemy prace artysty z lat 1941-1967 a także szereg zdjęć pokazujących konteksty, w jakich żył i pracował. Większość pokazywanych prac pochodzi z daru syna artysty Juliana Henisza przekazanego do zbiorów Konstancińskiego Domu Kultury.

Kurator: Hanna Kaniasta
Projekt wystawy: Maria Górska
Partner: Fundacja Ceramiki Polskiej XX wieku.